תרומות – לחץ כאן

חינוך ילד מתבגר

שאלה:

מה עושים כשבחור בן 15 יש לו כל שבוע תירוץ למה הוא לא הולך לתפילה. היה תקופה בה הוא טען על כך שאין לו בגדי שבת המכבדים (פעם חליפה פעם נעליים פעם העניבה לא מתאימה/לא נקיה וכו') וכשכבר קנינו לו הכל הרי שישנם תירוצים אחרים חדשים לבקרים. מנין זה מדי מוקדם מנין זה מדי בעלי-בתים מנין זה מדי ארוך. הגעתי לשלב שהרמתי ידים. אני מעיר אותו פעם אחת כשאני קם פעם נוספת כשאני יוצא לתפילה ופעם אחרונה כשאני חוזר הביתה. הוא מתפלל בחדר וכשאני שואל אותו מה עם קריאת-התורה הוא נפגע.

כשאח שלו (בן 19) חוזר מהישיבה אותו סיפור עם שחרית ומנחה וגם "בשיבה לא מקפידים על סעודה שלישית לפני השקיעה" וכל בני-הבית לא יכולים ליטול ידים כי האדון עוד לא מוכן והוא עדיין צריך להתפלל מנחה. ואני כבר ממש מעדיף שישאר בישיבה. שם לכאורא הוא כן עומד בסדרים ובזמנים.

אחותו בת 13 אוכלת ממתקים בהדלקת-נרות. כשאני מזכיר לה שזה כבר שקיעה וצריך קידוש היא מתחילה להתווכח עם יש עוד שתי דקות עד שקיעה.

תשובה:

שלום וברכה

שאלתך מאוד לא פשוטה, ולא ניתן להשיב עליה כך בכמה שורות באינטרנט בלי להכיר מקרוב. ברור שהבסיס לבן תורה הוא תפילה במנין, וכאשר בחורי ישיבה אינם מתפללים במנין, הגם שבישיבה לפעמים מורים היתר, אבל בבית, זה דבר שמעורר אצלנו נורה אדומה, וחשוב להתייעץ עם המחנכים לשמוע מה המצב של הבנים ומה כדאי לעשות, במקביל להתייעץ עם איש חינוך שאתם מכירים מקרוב. והעיקר לא ללחוץ ולגעור, רק לדרבנן בשמחה, לחץ וגערות בדרך כלל משיגים את המטרה ההפוכה. בנוגע לזמנים אגב אין כל בעיה שיהיה סדר בבית, כלומר אם יש שעה קבועה לסעודה שלישית ניתן להודיע מראש שלא ממתינים למאחרים ולא צריך להמתין. בית דורש גבולות וזה מצויין.

תתייעצו, ושיהיה בהצלחה והרבה נחת.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל