דיני יום כיפור שחל בשבת

הרב שמואל ברוך גנוט

כפרות

א.      בערב יום כיפור (ועדיף באשמורת הבוקר ((מג"א בשם האריז"ל והשל"ה ומשנ"ב. ויש נוהגים לאחר תפילת שחרית או בשאר ימי עשרת ימי תשובה.))) נוהגים לערוך "כפרות". הטוב ביותר לעשותם עם תרנגול לבן, שבשרו יחולק לאחר מכן לעניים. ישנם שנוהגים לעשות בכסף או בדגים ובזמן הגאונים והקדמונים נהגו לעשות "כפרות" על עציצים עם שתילים וזרעים.

ב.       נוהגים לקחת תרנגול זכר לזכר ותרנגולת לנקבה. אשה בהריון לוקחת שני תרנגולים, תרנגול זכר ותרנגולת נקבה.

ג.        אשה בהריון פחות מ- 40 יום, אינה צריכה להוסיף "כפרות" לעוברה ((הגרי"ש אלישיב והגר"ש ואזנר.)) .

ד.       מי שקשה לו מבחינה כלכלית לרכוש תרנגול לכל אחד מבני משפחתו, יקח תרנגול אחד לכל הזכרים ותרנגולת אחת לכל הנקבות.

ה.      רבים וטובים משלומי אמוני ישראל עושים כפרות על כסף, ותורמים אותם לצדקה.

ו.        ביום שישי, ערב יום כיפור שחל בשבת התשע"א, אומרים בתפילת שחרית 'אבינו מלכנו', זאת מפני שבכל מהלך יום הכיפורים שחל בשבת לא נאמר 'אבינו מלכנו', חוץ מ'נעילה'. ולא אומרים 'תחנון'.

בקשת סליחה

ז.        אמרו חז"ל שאין יוה"כ מכפר על שום עבירה ש"בין אדם לחברו". לכן מחויב אדם לפייס את אלו שחטא נגדם ולבקש את מחילתם.

ח.      רבנו ה"בן איש חי" ועוד גדולי תורה מחו על כך שהאנשים מבקשים סליחה מהחברים הטובים דוקא ולא מאלו שפגע בהם ורב איתם. דוקא מאלו שפגענו בהם אנו צריכים לבקש סליחה.

ט.      ממי בדרך כלל חייבים לבקש סליחה? מהבעל או מהאשה. מההורים, מהשכנים והשכנות (שדברנו עליהם לשון הרע ורכילות), מהחברותא (שהפרענו לו לפעמים ללמוד וביטלנו אותו).

י.        כשהחבר אינו יודע שחטאנו לו והוא יפגע מעצם בקשת הסליחה, (כמו למשל שנבקש סליחה על שדברנו עליו לשון הרע), עלינו לבקש ממנו סליחה כוללת, מבלי לפרט על מה ולמה ((נחלקו בדבר החפץ חיים ורבי ישראל מסלנט. ופוסקי זמנינו נטו לדברי הגרי"ס וכמו שכתבנו.)).

יא.    כשבקשו מאיתנו סליחה, אל לנו להתאכזר ולא למחול.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל