האם שכנים יכולים לעכב על פתיחת עסק בבית

שאלה:

שלום רב,
ברצוני לשאול לגבי עבודה מהבית, באופן לא רשמי (למשל תיקון מחשבים, טיפולי יופי לנשים וכד'), האם זה מותר מבחינה הלכתית, והאם צריך לקבל הסכמת שכנים מהבניין, בשל כניסת לקוחות לחדר המדרגות.

תודה רבה מראש!

תשובה:

שלום וברכה,

אדם שמעוניין להקים עסק פרטי בתוך הבית, בסוגי עסקים שמקובל שעושים בבתים, כגון פעוטון, פאנית או מכירה חד פעמית – מותר. בסוגי עסקים שמקובל למוכרם בחנויות – יכולים השכנים לעכב עליו. ונראה שגם עסקים קטנים, או בשעות מועטות, שלא נהוג לשכור חנות בשל כך, יכול לעשותם בתוך ביתו.

במקרה שלך – מכון יופי או תיקון מחשבים – אם מדובר בעסק קטן, יש להקל. ואם מדובר בעסק קבוע וגדול, יש יכולת ביד השכנים לעכב.

בהצלחה.

מקורות:

ראה שו"ת חת"ס חו"מ סימן צב גמי מוכרי יין ויי"ש בביתם ורצו השכנים לעכב על המכירה. ופסק החת"ס על פי דברי המהרלב"ח (סימן צז) שכיון שאי אפשר למכירת היין בשוק, שעיקר הפרנסה שבאים אנשים לשבת בבית המשתה היין, להפיג את הצער והפחד, על כן לא יכולים השכנים להתנגד מהחנות שתיעשה בבית.

ולפ"ז כל מכירה שמקובל שתיעשה בבית לא יכולים השכנים לעכב בטענת רעש ועוברים ושבים. ומסתבר שה"ה עסק קטן שלא מקובל שיעשה בשוק, שלא יכולים לעכב.

ויש לתת טעם בדין הנ"ל, לפי דברי החזו"א (ב"ק סימן יא אות כ): "ואמנם נזקי שכנים תלוי לפי ישוב העולם, וכל שעל המזיק קשה הזהירות ביותר, ואם אנו מחייבים אותו בכך אנו מקפחים את ישובו בעולם, אז אין אנו חושבים זה נזק אלא זהו ישובו של עולם".

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל