תרומות – לחץ כאן

ציצית במכנסים או בחוץ?

שאלה:

שלום הרב,
אם אני אשכנזי אך אבא שלי שם את הציצית במכנסים.
ללכת לפי מנהג אשכנז ששמים מחוץ למכנסים או כמנהג אבי ששם במכנסים?

תשובה:

מנהגי אבות זה אף פעם לא מה שאביך באופן אישי עושה, אלא מנהג בני הקהילה, וכיון שלמעשה ההלכה לבני אשכנז להעדיף לשים בחוץ, אם זה לא יגרום לך קשיים בבית, תשים בחוץ.

מקורות:

על עצם השאלה אם צריך להוציא את הציצית בחוץ, כתב המשנה ברורה סימן ח ס”ק כו:

 

ואותן האנשים המשימין הציצית בהמכנסים שלהם לא די שמעלימין עיניהם ממאי דכתיב וראיתם אותו וזכרתם וגו’, עוד מבזין הן את מצות הש”י ועתידין הן ליתן את הדין ע”ז, ומה שאומרין שהולכים בין הנכרים לזה היה די שישימו הציצית בתוך הכנף ואלו היה להם איזה דורון ממלך ב”ו שחקוק עליו שם המלך כמה היו מתקשטין בו לפני האנשים תמיד, וק”ו בציצית שמרמז על שם ממ”ה הקדוש ברוך הוא וכדלקמן בסימן כ”ד ס”ה, כמה מתכבד האדם הנושא שמו עליו ואמרו חז”ל הזהיר במצות ציצית זוכה ורואה פני השכינה. ומשמע מן הכתובים דהיהודים שישארו לעת קץ יהיו מצויינים במצוה זו, כמה דכתיב ובאו עשרה אנשים מכל לשונות הגוים והחזיקו בכנף איש יהודי וגו’, ואמרו חז”ל ע”ז כל הזהיר במצות ציצית זוכה ומשמשין לו שני אלפים ושמונה מאות עבדים וכו’.

הנה למדנו מדבריו שהפליג הרבה בגודל הענין להוציא את הציציות חוץ לבגד.

אמנם ראה בילקוט יוסף סי’ ח סעי’ מב שהביא שכל גדולי חכמי ספרד נהגו להכניס ציציותיהם תחת הבגד, ושסברו שכך נכון על פי קבלה, וכתב שחלילה לערער על המנהג, ולכן הראוי הוא שבני אשכנז יוציאו ציציותיהם לחוץ ובני ספרד יכניסום לפנים. כך שכל אחד רשאי לנהוג בזה כמנהג אבותיו ובלבד שיכוין ליבו לשמים, ומי שרוצה להוציא בחוץ ודאי נוהג כהלכה בלי פקפוק.

Join the Conversation

3 Comments

 1. ישר כח על התשובה המחולקת היטב בין בני ספרד לבני אשכנז, כמה חשוב שכל אחד ינהג כמנהג אבותיו.

  אגב, למנהג הספרדים, הפוסקים מורים שאם אדם ספרדי רוצה להוציא ציציות החוצה, זה לא פשוט שמותר לו, אלא אפשרי רק אם זה מוסיף לו לחיזוק או ליראת השמיים אבל אם זה לא מסיבה כזו, בכלל לא פשוט..

  אני אישית מאוד דבק במנהג אבותי ומוסר על זה נפש, ואוהב לראות בני ספרד כשהציציות שלהם בתוך המכנס ולא מחוצה לו, כך אני נוהג ומקפיד, וגאה במסורת אבותי

 2. יש לעיין בזה, שכן יש כאן דבר שהוא קצת פלא, באופן כללי מרן הגר"ע יוסף ביטל מנהגים רבים שנהגו במשך הדורות והיו על פי קבלה, וכדי ללכת אחר בעלי הלכה, ועל זה נסוב ויכוח גדול, ודוקא כאן זה להיפך, על פי סוד סברו רבים מגדולי ספרד שיש להכניס בפנים בעוד שעל פי פשטות ההלכה עדיף בחוץ וכמו שהעיר בחריפות רבה המשנה ברורה הנ"ל, לכן אינני בטוח שספרדי שרוצה להוציא בחוץ יש בכך בעיה, צ"ע בזה.

 3. לאחר התייעצות עם הרה"ג אהרון בוטבול, חתנו של הגר"ע יוסף, בשיחתי איתו אמר לי שאכן, מנהג בני ספרד ללכת עם ציציות בפנים, אבל מכאן ועד לעשות מהמנהג איסור להוציא ציציות החוצה הדרך רחוקה.
  מי שרוצה להוציא שיוציא, זה לא איסור.
  אני חוזר בי ממה שכתבתי שאין להוציא ללא סיבה.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל