לתרומות לחץ כאן

מה נחשב לסעודה בשבת?

שאלה:

הבנתי שאם אני אוכל תדברים הללו -זה נחשב לי כסעודה(ולא רק אכילת לחם):כזית עוגה, כזית תבשיל מחמשת מיני דגן, רביעית יין.האם זה נכון?

תשובה:

שלום וברכה

ממש לא מדוייק… תלוי על מה אתה מדבר… בנוגע למצות שלוש סעודות בשבת, לכתחילה שלושתן בפת ממש, בדיעבד שתי הראשונות בפת והשלישית במיני מזונות, ובדיעבד גדול מאוד לאדם חלוש או שקשה עליו מאוד האכילה, אפילו בפירות. לגבי הנושא של קידוש במקום סעודה אכן מספיק כזית עוגה ויש מקילים אפילו ברביעית, יין ויש אומרים שצריך שתהיה רביעית זו חוץ מהמלוא לוגמיו ששותה מחמת הקידוש עצמו.

שבוע טוב ומבורך.

מקורות:

בדין קידוש במקום סעודה מצינו כמה שיטות בפוסקים: אכילת עוגה – לדעת השו”ע  סי’ רעג סעי’ ה כזית עוגה יוצאים בו ידי חובת דין זה, וכך הכריעו רוב הפוסקים, אולם הגר”א [הובא בביאור הלכה שם] החמיר לאכול פת דוקא. מנהג העולם בזה כדעת השו”ע [אלא שיש שהחמירו שהכזית יהיה כולו מהקמח ולא בצירוף הביצים והסוכר וכיוצא בזה כמבואר במשנה ברורה סי’ רח. שתיית יין – דעת הגאונים שדי ברביעית יין של הקידוש לקיום דין זה וכן פסק השו”ע שם, אולם, הלבוש שם כתב שהיין של הקידוש לא יוכל להחשב כסעודה הבאה מחמתו, וצריך לשתות רביעית נוספת, וכדבריו הסכימו הב”ח ט”ז ומג”א ועוד, במשנה ברורה מחמיר עוד יותר, ולדעתו, לכתחילה גם עוד רביעית יין אינה נחשבת סעודה וכדאי לאכול עוגה, כמבואר בשער הציון שם ס”ק כט-ל. אכילת פירות – בקידוש הלילה אינם מועילים, אולם, בקידוש של יום שדינו קל יותר, פסק המשנה ברורה שניתן לסמוך על כך בשעת הדחק, ובפרט כששותה רביעית מיין הקידוש.

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל