לתרומות לחץ כאן

יחוד עם גיסה ובנותיה

שאלה:

שלום רב! אני גר כרגע אצל אח שלי.
לגבי זמן שאשתו בבית איני חושש משום ההתר של בעלה בעיר. השאלה היא לגבי הבנות שלו, אחינותיי, הן מעל גיל בת מצווה כשהם נמצאות בבית אם יש איסור. דרך כלל הם נועלים את הדלת הראשית עם מפתח מנעול. יש לו גם בן בערך בגיל שש האם מועיל כשהוא נמצא גם בבית. וגם נסתפקתי אם יועל שאני יכנס לחדר שאני יושן בו לסגור את הדלת של החדר גם בלי מנעול אם יועיל לעניין ייחוד.
תשובה:

שלום רב

  1. מה שאמרת שכאשר האשה לבדה בבית אין לך בעיה בגלל שבעלה בעיר זה לא מדוייק בכלל, כיון שהכלל הוא שכאשר יש ביניכם יחסי קירבה [ליבו גס בה] לא מועיל ההיתר של בעלה בעיר.
  2. אמנם, כאשר הבנות או לפחות אחת מהן איתה בבית נחלקו הפוסקים אם יש בכך איסור יחוד, או שכל אחת מהן נחשבת שומרת על השניה, מאחר והם אם ובתה.
  3. הפתרון היחיד שאני רואה הוא הבן בן השש, אבל גם זה מועיל רק בשעות היום בשעות מאוחרות שרגילים לישון, צריך שני שומרים, ואז אם אחיך אינו בבית זו עשויה להיות בעיה ויש להשאיר את הדלת פתוחה ולשבת רק במקום שאפשר לראות מהדלת.

מקורות:

1. אם בעלה בעיר מציל את אשתו מייחוד (כמו שנפסק בשו”ע סעיף ח’ ובחכמת אדם שם ס”ו), ואפילו בפרוצים נאמר היתר זה (ראה באוצר הפוסקים ס”ק ל”א אות ו’ באריכות), ואפילו בלילה, ורק אם אין אפשרות לבעל להגיע למקום זה אין היתר בעלה בעיר כמבואר באגרות משה אבן העזר חלק ד’ סי’ ס”ה אות ז’ וכ”א. אמנם היתר בעלה בעיר אינו מועיל למי שליבו גס בה כמבואר בשולחן ערוך שם, אלא אם כן בעלה משמרה, כגון אם נמצא בקרבת מקום ממש. ובגדר ליבו גס בה נאמרו הרבה גדרים בפוסקים ונראה שהגדר הוא שאם מטיבים זה לזה מחמת הקשר והידידות שיש ביניהם נחשב ליבו גס בה. אמנם אם אין ליבו גס רק באחת הנשים שנמצאות שם היא מצילה את כולם מייחוד, (דבר הלכה י,ד).

2. ראה כאן בהרחבה על דיני שומרים ביחוד.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל