לתרומות לחץ כאן

מכונת משקאות אוטומטית הפועלת בשבת

בס"ד
שלום, מה הדין לגבי מכונות של שתייה או ממתקים שאני ממקם בבית חולים או בחנות בגדים בשבת? האם אני צריך להפריש 1/7 מהמכירות או שאסור לי למקם את המכונה ? ומה הדין אם אני עובד בחוץ לארץ ?
תודה

תשובה:

שלום רב.

כאשר המכונה עומדת במקום שרוב העוברים והשבים שם הם יהודים מחללי שבת, ראוי לכתחילה להפסיק את פעולת המכונה לפני שבת, אף שמעיקר הדין אין בכך כל איסור. אולם, כאשר רוב העוברים והשבים שם הם גויים [בחו"ל] אין צורך להפסיק את פעולת המכונה לפני שבת. מותר להנות מהכסף ואין צורך להפריש חלק מהרווחים אף שיש להניח שחלקם הגיע בשבת.

מקורות:

בס' שמירת שבת כהלכתה פרק כט הערה ע כתב, שכשם שמצינו בשביעית שמותר למכור שור חרישה לאדם החשוד לעשות בה עבודת קרקע בשביעית, ומשום שניתן לתלות שלא יחרוש בו אלא ישחטנו למאכל, כך גם כאן, אף שהמכונה עומדת ברשות הרבים רשאי הבעלים להניח שלא יעשו בה מלאכה אסורה בשבת ואין בכך משום לפני עיוור לא תתן מכשול. אף על פי כן, לכתחילה יש להמנע מכך במידת האפשר.

בהערה עא שם הביא מדברי שו"ת מהרש"ג ח"ב סי' קיז, שאם רוב העוברים והשבים שם הם גויים אין בכך כל ישראל, ואף על פי שאסור לעשות מסחר עם גוי בשבת, כאן שהיהודי אינו עומד שםוהכל נעשה מאליו אין בכך איסור. הרחבה נוספת בענין זה ראה כאן.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל