מתי ואיך ניתן לבטל שבועה?

נשבעתי למשהי על משהו שהוא לא נכון אסביר לכם את בשבועה:
משהי פעם שאלה אותי אם עשיתי משהו (ולא עשיתי אותו) ונשבעתי לה שכן עשיתי אותו ונשבעתי בהורים שלי – אז לא ידעתי מה הכוח של השבועה ולא ייחסתי לזה חשיבות.
עכשיו אני רוצה לדעת אם השבועה שלי באמת נתפסה או שזה שבועה שלא נתפסת כי קראתי שאם לא נשבעתי בשם ה' השבועה לא נקראת.
עכשיו אני רוצה להתיר את השבועה הזאת ואין לי 3 עדים ורב ואני לא רוצה לספר לאבא שלי כדי שלא יתאכזב ממני אז בבקשה תעזרו לי בהקדם האם השבועה שלי נקראת? ואם כן אז איך אוכל להתיר אותה? בבקשה תעזרו לי מהר אני לא רוצה שבגלל ששיקרתי יהיה חס וחלילה משהו רע…

תשובה:

שלום רב.

לפי מה שאת כותבת שהשבועה היתה בעצם על דבר שהוא שקר, כלומר, היתה מציאות מסויימת, ואת נשבעת שהמציאות היתה אחרת. זה מוגדר כשבועת שקר, ולא ניתן לבטלה ע"י "שאלה" בפני ג' דיינים. רק שבועות שלהבא, כלומר, שבועה שאעשה כך או כך. ניתן לפעמים לבטלן באופן הנ"ל.

לכן את צריכה לעשות תשובה, על שבועת שקר שנכשל בו. בראש וראשונה, את צריכה לקבל על עצמך להתנזר לגמרי משבועות ונדרים, הדברים הללו חמורים מאד. חז"ל אומרים בעוון נדרים בנים מתים. אח"כ כפי שנפסק בהלכות תשובה, צריך גם חרטה עמוקה, וזה ניכר היטב משאלתך, עד כמה את מתחרטת. וכן ווידוי, זאת אומרת, להתפלל לה' שיסלח לך על שבועת השקר שנכשל בו.

שיהיה לך בהצלחה

 

 

הצטרף לדיון

42 תגובות

 1. אבל בגלל שנשבעתי בהורים שלי אני מפחדת שיקרה להם משהו בגלל הדבר הטיפשי הזה שעשיתי בשוגג אין איזה דרך שאוכל להתיר את השבועה הזאת?? בבקשה תענו לי בהקדם… אין איזה דרך שתוכלו להתיר לי אותה? בבקשה אני מפחדת!

 2. וגם בהתחלה שנשבעתי בשבועה הזאת חשבתי שהיא נכונה צה שהיא אומרת אבל אז גיליתי שהיא לא נכונה… האם זה גם נקרא שבועת שקר? ואם לא איך אוכל לפתור אותה?

 3. אם כך, אז נשבעת לשקר שוגג, גם על כך צריך לחזור בתשובה, אבל בודאי שאין זה כמו שאדם חוטא במזיד. בכל אופן, אם תחזרי בתשובה ותקבלי על עצמך שלא לעסוק יותר עם ענייני שבועות ונדרים, בעזרת ה' לא יקרה להורים שלך כלום.

 4. אם חברה שלי שאלה אותי משהו ונשבעתי שהוא נכון אבל הוא לא, איך אפשר לבטל את זה לא נשבעתי בכלום פשוט אמרתי נשבעת לך ש…
  ואני באמת מצטערת על כך מה אני עושה???

 5. אין אפשרות לבטל שבועה כזו. דין התרת נדרים נאמר כאשר אדם אוסר על עצמו דבר מסויים בנדר, לא כשאדם נשבע לאמת דבר. חובה להמנע מסגנון דיבור כזה מכל וכל!!!!

 6. שלום וברכה .

  אשמח לדעת אם בעלי נשבע שאני לא ידבר איתו על נושא מסויים ואם אדבר הוא אמר כל מיני דברים
  האם הוא יכול להכיל עליי שבועה כזאת ואם חלילה אדבר מה לגבי מה שהוא אמר ?

  תודה מראש

 7. בעל לא יכול להחיל שבועה על מישהו אחר, אבל יתכן שהוא עשה נדר ולא שבועה, כלומר אסר חפציו עליך אם תשבעי, במקרה כזה יש לשאול שוב באופן מפורט יותר.

 8. זו לא שבועה אלא קללה, יש להתחרט על כך שמוציאים מהפה דיבורים אסורים, ולקבל בלי נדר לשמור יותר על הפה. חג שמח.

 9. אם נשבעתי שלא נגעתי בארון של אחותי וכן נגעתי אמרו לי שאם אני נשבעת סתם לא משנה במה, אני אמורה למות חלילה או שמשהו מסוכן יקרה לי או שאחלה במחלות חלילה מה זה אומר ? איך אני מבטלת??

 10. את לא אמרוה למות חלילה… אבל זה אכן מעשה אסור לגמרי ואין אפשרות לבטל שבועה כזו. אם היא היתה שקר זו בהחלט עבירה.

 11. אם אח שלי שאל שאלה מטופשת, ונפלט לי בלי כוונה "אתה מה זה לא חכם,באמא" אני לא מבינה אפילו למה אמרתי את זה.. אני אף פעם לא נשבעת. מה אפשר לעשות כדי לבטל את זה? יקרה משהו רע? אני ממש מתחרטת בבקשה תעזרו לי

 12. אני נשבעתי שהיה באיזשהו מקום מסוים כמה דברים וזה היה נכון רק שאני חוששת שיש מצב שהדבר המסוים הזה נפל לי או משהו כזה ואני נשבעתי שאם אני משקרת אז שאני ידרס או ימות.

 13. אי אפשר לבטל שבועה שבאה לאמת דבר, רק קבלה שאדם מקבל על עצמו. הקללה ההזויה שקיללת את עצמך אין לה משמעות, אבל אינני מבין איך אשה יהודיה יכולה לדבר בצורה שכזו!

 14. רבתי עם חברה והיא נשבעה בפרנסה של החיים שלה ובבריאות שלה ועוד .. שלא נחזור אף פעם לדבר ולהיות חברות . ואנחנו כן השלמנו אבל מפחדת בגלל כל מה שהיא נשבעה , איך אפשר לבטל את זה ?

 15. נשבעתי לבעלי שלא אביא איתו יותר ילדים..כי הוא לא עוזר לי מספיק בהריון הנוכחי…
  מה אני אמורה לעשות? אני פוחדת שזה יהפוך לי לקללה שבאמת לא אוכל או שיקרה לאחד מאיתנו משהו..
  וכן נשבעתי שלא אבקש ממנו סליחה….קשה לי להאמין שזה משהו שאפשר לקיים לאורך שנים, הוא מזכיר לי כל הזמן שאזהר לא להפר את השבועה אחרת חלילה עלול לקרות משהו לילדים…
  בקיצור – מה עושים?
  ייתכן ונשבעתי במהלך החיים שלי הרבה פעמים, זה הרגל כזה שהיה שגור על לשוני מידי פעם….האם יש אפשרות לעשות התרת נדרים כללית?

 16. ראשית ההרגל הזה הוא נורא ואיום! בקשר לשבועה שלא להביא ילדים אין לה תוקף כי את משועבדת לכך לבעלך. לגבי השבועה לא לבקש ממנו סליחה תעשי התרת נדרים. יש מודעה שעושים שכל הנדרים להבא יהיו בטלים, אבל יש בזה כמה הסתייגויות, זה מועיל רק לנדרים שאמרת כשלא זכרת את המודעה, וגם בזה מדברי חכמים צריך התרה. לכן תלמדי את לשונך לדבר כראוי ולא לדבר כך!

 17. נשבעתי בבנות היקרות שלי ושיקרתי הייתי ברגע אמיתי של לחץ, אני לא עושה זאת אף פעם וגם לא נוטה לשקר , אבל ממש עמדתי במצב נוראי.
  מה עליי לעשות? לא נשאתי אם שם השם בשבועתי :(

 18. שלום לכם, אני ממש מוטרדת כי מנהלת שקרובה לליבי סיפרה לי שהיא בפרשת דרכים וייתכן ותאלץ לעזוב את העבודה בשל לימודים במידה ולא תוכל לשלב ביניהם ונשבעתי שלא אספר לאיש אך ברגע שחברה לעבודה אמרה למ שמרגישה שאותה אחת עומדת לעזוב סיפרתי לה את ההתלבטויות שלה וכמו כן גם לבעלי שהוא איש סודי. אח"כ אותה בחורה אמרה לי שרצות שמועות שהיא עוזבת ונשבעתי שוב שלא סיפרתמ והיא חשדה ממילא שעובד אחר שדיבר עם כולם על זה בפומבי והתעמתה מולו. מרגישה רע מאוד ואיני יודעת כיצד לנהוג. חושבת לספר לה שלא עמגתי בלשוני אפילו שלא תוכל להסתכל עליי יותר. אוהבת אותה באמת וסיפרתי לחברה כי אני מאוד מוטרדת מהמצב ורוצה שבסוף הכל יסתדר לה ולא תעזוב.

 19. את מוטרדת מהחברה, ואני מוטרד הרבה יותר מכך שעברת פעמיים לפחות על האיסור הנורא של נדר!!!! כדי שזה לא יקרה חלילה שוב, יש לעשות באופן מידי התרת נדרים בפני שלושה רבנים, ולהבא לעולם לא להשבע יותר.

 20. תפני לרב בית הכנסת המקומי, זה מאוד מורכב, מעבר לנושא הרגיל של התרת נדרים שצריך פתח וכו', יש כאן גם בעיה שהנודר על דעת חברו אין מתירין לו אלא מדעת חברו.

 21. פלא שאשה יהודיה משחקת בנדרים ושבועות כאילו זה משחק ילדים… ולעצם הענין בלי התרת נדרים מסודרת בפני שלושה דיינים אין להקל.

 22. אם נישבעתי במאור עיניי ושאתעוור שלא אספר סוד מאוד חשוב שהופך חיים שלמים אבל חשוב לספר אותו איך אני מבטלת שבועה

 23. תתייעצי עם רב הקהילה אם אכן חשוב לספר ולמי ומה לעשות בענין השבועה. זה מאוד מורכב אי אפשר לבטל שבועה שנעשתה על דעת אדם אחר בלי לקבל את הסכמתו. הנודר על דעת חברו אין מתירים לו אלא בפני חברו.

 24. אדוני הרב שלום,
  הייתי עם ידיד שלי ונשבעתי סתם,לא באלוהים או בהורים שלי או במשהו, סתם פשוט נשבעתי, איך אני מכפרת על מעשיי הרעים
  אני צריכה לצום? או לעשות משהו אחר? בבקה תענה לי בהקדם האפשרי,
  תודה על הקשבה זו
  בברכה יובל כהן, מראשון לציון.

 25. אין סיבה לפחד רק לחזור בתשובה על החטא, לעולם אבל לעולם אין להשבע! קבלות טובות זה דבר מצויין הכי נכון והכי חשוב, אבל בלי שבועות ונדרים. אם השבועה היתה גם מכאן ולהבא, כדאי מאוד לעשות התרת נדרים אצל הרב המקומי.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל