ברכה על מיץ ענבים קפוא

שאלה:

שלום לכבוד הרבנים שליט'א, נשאלתי, מה מברכים על גלידת קרח שעשויה ממיץ ענבים שברכתו בורא פרי הגפן? וזה מה דנלע"ד, ידועה המחלוקת מה מברכים על מציצת פרי כגון תפוז. האם כמו ברכת הפרי עץ או שהכל? נחלקו בזה הגאונים שמובאים בטור בסימן ר"ב שמברכים על מציצת קני סוכר בורא פרי האדמה. והרמב"ם סובר שמברכים שהכל נהיה בדברו כיוון שקני סוכר הן לא פרי. ומסקנת הרב עובדיה ועוד אחרונים שהכל נהיה בדברו משום סב"ל. אבל לגבי מציצת ענבים כתבו האדמור הזקן בסדר ברכת הנהנין בפרק ו הלכה ט לברך בורא פרי העץ. כיוון שאין כאן משקה חשוב. וכ"פ שות אור לציון ח"ב פי"ד ה"ו. וכ"פ בספר ברכת ה' ח"ג פי"ז הלכה מח. לפי"ז גלידת קרח מיץ ענבים אי אפשר לברך הגפן כי זה לא משקה חשוב. אבל נראה שיש לברך בורא פרי העץ. וזה ברכתו. ואין חשש ברכה לבטלה כי וודאי זה בא מעץ ולא גרע ממוצץ ענבים. ובדיעבד אם בירך על הגפן בורא פרי העץ יצא. מה דעת הרבנים שליט"א? בברכה, ויקטור בוחניק רחובות.

תשובה:

שלום וברכה

אני חושב שהדמיון למוצץ פרי אינו מדוייק, שכן שם יש סברא אחרת, שכאשר אני מוצץ את הפרי עדיין לא חל על זה דין יין, זה עדיין נחשב כאכילת פרי ולכן הברכה היא בורא פרי העץ כמו באכילת ענבים, משא"כ כאן שלקח בעצם יין והקפיא אותו, שלא בטל מזה שם יין.

ולדינא כתבו הפסוקים שיש בזה ספק ברכות, ספק אם ההקפאה מבטלת מזה שם יין, ולכן יש לברך שהכל [ולא העץ, כי העץ מברכים על מאכל ולא על משקה וכאמור] ראה מנחת יצחק ח”ח סי’ יד, ציץ אליעזר ח”ג סי’ ז ושו”ת שבט הלוי ח”ט סי’ לט, וראה שם שהדעת נוטה לברך שהכל.

שבת שלום ומבורך!

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל