לתרומות לחץ כאן

שיור אמה על אמה זכר לחורבן / השיעור / המיקום / לא שייר האם חייב לקלוף?

שאלה:

שלום, נכנסתי לדירה שכבר כולה צבועה, שאלתי האם אני צריך לקלף מהצבע ולהשאיר זכר לחורבן? וכן מה הגודל ומה המיקום? (אשתי רוצה לעשות מעל הדלת, האם זה גם מועיל)
יישר כח!

תשובה:

1. יש שרצו לומר שהקבלן שבונה בית אינו חייב לשייר כיון שאינו בונה כדי לגור בעצמו, והקונה כבר קנה זאת אחרי שסויד ואין לו חיוב לקלוף, ויש שאמרו שהסיוד שלנו אינו כדרך המלכים ואינו מחייב שיור אמה על אמה, ראה פלפולים בכל זה בשו”ת דבר יהושע ח”ב סי’ עג עם דברי בעל מגדל השן שהקל מחמת הסברות הנ”ל, אולם להלכה ודאי הדין אינו כך, ויש חיוב לקלוף גם אם כבר לא עשו זכר, ראה משנה ברורה בסי’ תקס ס”ק ב. ושי שהקלו בזה בבית שנבנה על ידי גוי בבעלות גוי.

2. משתדלים לעשות כנגד הפתח כמובא בשו"ע סי' תקס, ואם אי אפשר, יש שאכן כתבו לעשות מעל הפתח מבפנים, שיראה לעיני בעל הבית היושב כנגד הפתח [משכנות הרועים סי' יח] וכך נוהגים במקומות רבים, ויש אומרים [ס' הבית על פי המור וקציעה סי' תקס] שיעשה כמה שיותר קרוב לכנגד הפתח, אפילו מעט בצד העיקר שיהיה קצת כנגדו, וראה שם שגם אם יש כנגד הפתח רק מקום שיש בו כדי לרבע אמה על אמה, כלומר למשל חצי אמה על שתי אמות, יעשה זאת שם ולא יבחר מקום אחר.

3. שיעור המינימלי לאמה על אמה הוא 48 ס"מ על 48 ס"מ שזה שיטת הגר"ח נאה.

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל