דם בחניכיים בצחצוח שינים – מותר לבלוע?

שאלה:

שלום הרב
האם מותר לבלוע דם מהחניכיל בזמן צחצוח השינים?
דם האדם הוא כשר?
דם האדם הוא בשרי?

תשובה:

שלום רב.

דם שלא יצא מהפה עדיין אין בעיה לבולעו, הנדון הוא על השפתיים, ובזה, לכתחילה עדיף לנגב את הדם ולא לבולעו, אולם מעיקר הדין כל עוד הדם על השפתיים אין בכך איסור.

מקורות:

בענין זה מצינו לכאורה סתירה בדברי רש"י: שכן בכתובות ס ע"א נאמר "דם שעל הכיכר גוררו ואוכלו של בין השיניים מוצצו ובולעו ואינו חושש, והובא להלכה בשו"ע יו"ד סי' סו. ובטעם הדבר פירש שם רש"י, שהדם שבין השיניים אינו ניכר לחוץ ואין בכך איסור. ונראה מדבריו, שדם על השפתיים הניכר לחוץ אסור לבולעו. אולם במסכת כריתות כא ע"ב פירש רש"י, שהדם שבין השיניים עדיין מחובר לגוף ומשום כך אינו נאסר, בשונה מדם על הכיכר שכבר פירש לגמרי, ומכאן י"ל שאף דם על השפתיים מותר לבולעו.

וראה שו"ת חיי הלוי יו"ד סי' נב שכתב על פי דקדוק לשון הרא"ש והר"ן שם, שמה שכתב רש"י ש"אינו נראה" הכוונה שאין בכך איסור של מראית העין כיון שניכר שהוא מגופו, וכיון שאיסור אכילת דם אדם הוא משום מראית העין לא אסרוהו באופן זה, ונמצא שאף דברי רש"י בכתובות מתפרשים כדבריו בכריתות, ולפיכך יש לסמוך ולהקל על כל פנים למי שקשה עליו לנגב את הדם מהשפתיים בכל רגע.

ומכל מקום דם שעדיין לא פירש מהגוף והוא בתוך הפצע מותר למוצצו בלי שום ספק.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. יש לשים לב, בזמן הצחצוח מכניסים ומוציאים את המברשת מהפה. ואם יצאה המברשת לא נקיה מהפה זה כבר דם שפרש, וצריך לנקותה לפני ההחזרה לפה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל