לתרומות לחץ כאן

מזוזה בדלת בעלת משקוף צר

שאלה:

שלום רב
כשאי אפשר לקבוע את המזוזה במשקוף מחמת שהדלת נסגרת עליו מצוי בשער ברזל האם אפשר לקבוע המוזה כשפני המזוזה לכיון פני הנכנס
אשמח למקורות

תשובה:

שלום רב

הטוב ביותר לחקוק בתוך הפנל של האלומניום ולהניח את המזוזה שם, או אם מדובר בדלת הזזה יש בדרך כלל מקום כיון שעובי הפנל הוא כעובי שתי הדלתות. במקרה שזה לא אפשרי אתה יכול להניח את המזוזה בעובי הקיר שבו קבוע המשקוף כיון שגם הוא נראה כחלק מהפתח, ואם אין כל דרך אחרת יש לקבוע כפי שהצעת אך ללא ברכה.

מקורות:

כאשר לא ניתן לקבוע את המזוזה בתוך חלל הפתח כיון שהוא בעובי הדלת ממש, יש לקובעה על המשקוף מצידו החיצוני ללא ברכה. אולם, אם הצורת הפתח של הבית עצמו אינה רחבה הרבה יותר מהאלומיניום ונראה הדבר כמו פתח אחד שחלקו בולט מעט מחברו, כמו במקרה שלך, יש להקל לקובעה שם וזה ודאי עדיף מלקובעה על צידו החיצוני של הפתח. המהודר ביותר, לעשות חור באלומיניום עצמו ולקובעה בעומק הפתח. ראה ס’ שערי המזוזה פרק יב סעיג ובהערה ט.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. במקרה בו קובעים את המזוזה בכותל הסמוך לפתח משום שהפתח עצמו אינו אלא "חור" בקיר הזכוכית כך שאין בו מקום למזוזה לא ברוחב הפתח ולא במזוזת המשקוף (שכאן הם אותו דבר), האם צריך להקפיד שהמזוזה תהיה קבועה מבחוץ, צמוד ממש לפתח? ובפרט למנהג האשכנזים שמטים אותה באלכסון כמה רחוק יכול להיותת קצה המזוזה התחתון מן הפתח?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל