חוקות העכו”ם מבצעים לכבוד יום אידיהם

רבני בית ההוראה
ט"ז טבת ה'תש"פ

שאלה:

שלום הרב! ברצוני לשאול, האם מותר לעשות מבצעים לפני “חגים” של גויים? לדוגמא, האם בעל עסק שומר תו”מ, יכול לעשות מבצע לכבוד סילווסטר (ראש שנה לועזית), כדי להגביר מכירות? והאם מותר לציין זאת בפרסומת? כמו כן, האם מותר לחנות פרחים בארץ לעשות מבצע לרגל ולנטיין דאי, בו גויים רגילים לתת זר פרחים לבנות זוג שלהם. בזמן אחרון, לצערנו, חילונים אימצו את יום זה (כמו סילווסטר), ולכן, בתקופה הזאת יש עליה במכירת פרחים. השאלה היא האם מותר להשתמש במצב הזה, שהוא כבר קיים לא לרצנונו, להזדמנות שיווקית ולפירסום. מאוד אשמח לקבל תשובה מפורטת. יישר כוח!

תשובה:

שלום וברכה.

בזמן הזה אין איסור מעיקר הדין למכור להם מצרכים ליום חגם, כמובן אם מדובר בעבודה זרה עצמה כמו תמונות שהם משתמשים בהם לפולחן וכדומה – אסור. אבל כמובן יש להמנע מלכתוב שהמבצע לכבוד יום של עבודה זרה, עדיף לכתוב לשנה החדשה או מבצעי סוף שנה.

בהצלחה.

 מקורות:

אף שבמשנה בעבודה זרה דף ב,א וכן נפסק בשו”ע יו”ד סימן קמ”ח נאמרו איסורים רבים של מכירה וסיוע לעובדי כוכבים ביום איידם, אך כתבו הראשונים וכן נפסק בשו”ע שם סעיף י”ב שבזמן הזה אין איסור זה, וטעמים רבים נאמרו בראשונים בעבודה זרה דף ו,א מפני מה אין להחמיר בזה בזמן הזה, או מפני שכיום אינם עובדי עבודה זרה רק עושים מנהג אבותיהם (תוספות שם ב,א) או מפני שיש בזה משום איבה (תוספות רא”ש ור”ן שם), או מפני שיש בזה חיי נפש שביניהם אנו יושבים ואנו מתפרנסים מהם תמיד (רמב”ן ריטב”א ומאירי שם) ועוד טעמים אחרים במאירי שם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *