הנחה לשכר לימוד ואז בא לו כסף מהו?

שאלה:

בס"ד

שלום להרב שליט"א,

שאלה: מי שקיבל הנחה בשכר לימוד מפני מצב כללי שלו, ואז התעשיר האם זאת אומרת שעתה יש לו חיוב תשלום מכיר מלא? או כיון שקיבל הנחה גמר קנינו ואין חיוב עושה לשלם את הכל? ואם תרצה לומר חייב לשלם הכל כיון שרק היה הנחתו חל מפני עני וכיון שמסולק מזה הריהו ככל אדם, אז קיבל ירושה האם נקרא שיש לו עילוי בפרנסתו כאלו משכורת גבוה יותר וחייב לשלם או לית לן בה?

וגם תרצה לומר לית לן בה, משכורת דבר בעצמו וירושה/מתנה דבר אחר בעצמו, קיבל עילוי במשכורת שלו האם חייב להודיע להם? נ"מ שיש לו עוד חשבונות לשלם ואף שהגביה משכורתו ומי יודע אם יהיה משהו לעלות מה שכבר התחייב להם או מ"מ כיון שהתנה שאם יעלה משכרות שאז ישלם עוד יש לו חיוב להם להודיע והם קודמים או תלוי באיזה בעל חוב מוקדם?

ובנושא שלנו האם בתנאי אם הבית ספר עילוי במשכרות שלו במשמע או כולל אשתו, דהיינו של מי שנחתם בשטר ? כאשר לא מפורט שמדובר על עילוי משכרות של "משפחה" .

תודה רבה
ברכה הצלחה ושלום

תשובה:

שלום וברכה,

אדם שקיבל הנחה מחמת ובשעה שקיבל הנחה היה זכאי לכך, הרי שהשכר שנקבע לו הוא לפי מחיר ההנחה, ולכן גם אם אח"כ התעשר אינו חייב לשלם יותר. וגם לא יכולים לחייב אותו לשלם יותר, מאחר והקציצה חלה לפי המחיר הזול. ורק אם מתנים בשעת ההוזלה שאם יתעשר תבוטל ההנחה יתחייב לשלם מחיר גבוה, אבל אם לא היה תנאי אינו חייב לשלם.

בהצלחה.

מקורות:

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל