לתרומות לחץ כאן

האם זה נחשב לנדר? / איך להחזיר בתשובה?

שאלה:

שלום כבוד הרב,
לפני כמה חודשים בודדים דודה שלי הייתה בין חיים למוות בעקבות אירוע לבבי, והרופאים אמרו למשפחה שאנחנו צריכים להיות מוכנים לנורא הכול. בכיתי בכיות נוראיות, זעקתי לה' ואמרתי "אני מבטיחה שאם תשאיר אותה בחיים אני אעשה הכול כדי להחזיר אותה בתשובה".
היא עברה ניתוח לב קשה במיוחד, הייתה מורדמת ומונשמת אחריו, וכעת נמצאת בתהליך שיקומי. היא כבר בבית, מתפקדת, יוצאת לביקור אצל אמא שלה כשמסיעים אותה, אבל עדיין חלשה, עדיין אין לה כוח לקרוא או לעשות דברים שדורשים איזשהו מאמץ קל.
כשהייתי אצלה בבית חולים כתבתי לה בין היתר בברכה שצורפה למתנה שאני מקווה להתחזקות פיזית וגם דתית. דיברתי עם בעלה של דודה שלי כשהיא הייתה מורדמת ומונשמת שהוא צריך לקבל שמירת שבת ושזו קריאת השכמה. גם הרב של בית הכנסת שלו דיבר איתו על זה והוא קיבל על עצמו שמירת שבת, אבל לפי מה שידוע לי זה כרגע עוד לא שמירה הרמטית, ולא בשבתות שמשבצים לו בעבודה משמרת. אני לא בטוחה בזה אבל לפי מה שהבנתי כרגע זה המצב.
כשביקרתי את דודה שלי בביתה, אמרתי לה בעדינות שאחרי שהיא תתחזק ויהיה לה כוח לקרוא אני אשמח אם היא תיכנס לאתר אינטרנט שעבדתי עליו במשך שנה שלמה בארגון קירוב שבו אני עובדת, שנועד בעצם ליצור את אמונות היסוד בתורה וביהדות. היא הנהנה….
גם שלחתי הודעת מייל לבעלה של דודה שלי עם כתובת אתר האינטרנט הזה ורשמתי לו שאשמח שהיא תיכנס אליו, או לכל הפחות תראה את הסרטונים המחזקים שבו. לא קיבלתי ממנו תגובה. וגם אמא שלי שלחה לו הודעת טקסט בפלאפון עם כתובת אתר האינטרנט.
נכון להיום דודה שלי לא שומרת שבת ולא נמצאת בתהליכי התחזקות.
השאלות שלי:
1. האם מה שהבטחתי לה' היה נדר?
2. האם עליי לעשות התרת נדרים?
3. והאם אפשר בכלל לעשות לזה התרת נדרים?
תודה רבה

תשובה:

שלום וברכה

הנדר הוא נדר.. אבל גם צריך לנהוג בחכמה, זה חלק מה"לעשות הכל", מלהפציר בה הרבה מידי כשהיא חלשה קשה לי להאמין שהיא תחזור בתשובה. לאט לאט אחרי שהיא תתחזק עוד מעט, תקרבו בדרכי נועם, וכמה שיותר בעקיפין, לבוא ולומר הלו תחזור בתשובה, אנשים לא חוזרים… תזמינו לשבת שיראו כמה יפה, תשכנעו בדרכי נועם לנסוע לחופשה זולה בסמינריון של תנועת ערכים או הידברות וכדומה, לאט לאט בנעימות ולא בהטפות ולא בהפצרות כי זה לא עובד…

בהצלחה רבה ותמיד שמחות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל