לתרומות לחץ כאן

מדידת חום בבית הכנסת בשבת על ידי גוי

שאלה:

שלום רב
ישנם מקומות בעולם בהם מחייבים כל אדם שנכנס למקום ציבורי לעבור בדיקת חום ובכלל זה בתי כנסת… האם מותר ללכת לבית הכנסת בשבת כאשר הגוי בכניסה מודד את החום במד דיגטלי?
והאם יש הבדל אם הוא רושם טת התוצאה לצורך פיקוח וכדומה…
בתודה מראש אם אפשר מקורות הדבר יעזור לי מאוד

תשובה:

שלום וברכה

ראשית יש ללמד את הגבאים שזו טעות, ואין היום הוראה כזו, ואין כל היתר לעשות מלאכה על ידי גוי כאשר אין בזה צורך. השאלה מה קורה כאשר הם מתעקשים ואין עוד אפשרות סבירה להתפלל במנין במקום אחר, באופן זה נראה שזה כמו כל אמירה לגוי לצורך מצוה דרבים שמותרת בשבת, בפרט שמן הסתם זו מלאכה דרבנן כיון שהיא כתיבה שאינה מתקיימת [לדרוש שלא יכתוב בשבת בשום אופן, רק ימדוד חום ומי שיש לו חום ישלח אותו הביתה! כתיבה היא כבר מלאכה דאורייתא].

מקורות:

בשו"ת נודע ביהודה מהדו"ק סי' לג עורר שיש למחות במנהג שנהגו במקצת קהילות שהגוי מדליק נרות לפני תפילת נעילה בבית הכנסת, ואין להתיר במקום מצוה אלא שבות דשבות ולא אמירה לגוי במלאכה דאורייתא. והקשו הפוסקים, שאם כן מדוע התיר המשנה ברורה בסי' רעו ס"ק כה לתקן את העירוב על ידי גוי. ותירצו, ששם יש חשש מכשול לרבים שלא ידעו שהעירוב קרוע אבל באופן אחר – אסור. אמנם בשו"ת אגרות משה ח"ג סי' מב התיר אמירה לגוי לצורך תפילה בציבור וקריאת התורה גם במלאכה דאורייתא, וראה קובץ תשובות ח"א סי' לב הביא שיש שנהגו להקל בזה, אלא שראוי לגדור עצמנו בכך, מחמת הפירצה הגדולה שיש בענין אמירה לגוי בזמנינו שחושבים שהכל מותר…

יום נעים!

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל