הפרשת תרומות ומעשרות מפירות דמאי / חשש ערלה בפירות ללא פיקוח

שאלה:

שלום וברכה.
קיבלנו מהעבודה של אשתי סל פירות שעניינו היה לתמוך בחקלאים המקומיים. בסל היו תפוחים רימונים ומנגו ועוד. בנוסף היו ירקות ארוזים שעל חלקם צויין הכשר, ועל חלקם אין שום הכשר ואפי' לא רבנות וכמו"כ לא הוזכר מה ההכשר של הפרות.
מה לעשות עם הפירות? אינני מנוי על קרן המעשרות ומעולם לא עישרתי.
תודה רבה.

תשובה:

לגבי סדר הפרשת תרומות ומעשרות ראה כאן בהרחבה.

אלא שלגבי הפירות יש לחשוש לערלה ולזה אין פתרון, ודוקא ברימונים הערלה מצויה מאוד, כי טבע העץ להצמיח יחורים שנעשים כעין הברכה ועץ חדש. ובענין ערלה יש להתייעץ עם בית המדרש אמונת אי"ש באתר שלהם. 

מקורות:

הצטרף לדיון

6 תגובות

 1. תודה.
  העניין של הפרשת תרומות קצת מסובך בשבילי היות וכמו שאמרתי, לא עשיתי זאת בעבר ואינני מנוי על קרן המעשרות.
  האם אני חייב לעשר כדי שלא יהיה בל תשחית?

 2. ירקות עלים כמו חסה או סלרי חייבים במעשרות כמו כל ירק, לגבי עלים המשמשים כתבלין לתה וכיוצא בזה כמו עלי לואיזה [כל דבר שאינו עיקרו של המאכל אלא בא לתבל אותו נקרא תבלין], נחלקו הפוסקים אם חייבים בתרומות ומעשרות. דעת הגר”מ אליהו זצ”ל שהם חייבים בתרומות ומעשרות, ומלבד זאת צידד לומר שבחלקמהם יש בהם איסור ערלה! כלומר, שאסור לאכול מהם שלוש שנים לאחר נטיעתם! אולם, אחרים חולקים וסוברים שעלים אלו אינם חייבים בתרומות ומעשרות ואף אין בהם איסור ערלה.

  להלכה, לענין איסור ערלה רבו המקילים ואין צריך להחמיר בכך, אולם, לענין תרומות ומעשרות יש להחמיר, אלא אם כן אתה אוכל מהם בחצר סמוך למקום נטיעתם באופן ארעי בלי להכניסם לבית.

  לענין החשש מתולעים, אין ספק שכל הגידולים העליים הם בחזקת נגועים בתולעים, ויש לבודקם היטב מול מקור אור. יתכן שקיימים בהם מגוון של חרקים כגון תריפסים זבובונים וכדומה. חלק מהחרקים עלולים להיות בצבע דומה מאוד לעלה, לכן יש לבדוק היטב! כמו כן יש לשים לב אם אין כעין מחילות קטנטנות בעלים העלולים לגלות על נגיעות. לעיתים מצויים על העלים כעין בליטות קטנות העלולים לגלות על נגיעות.

  מקורות:

  ראה קובץ התורה והארץ ח”ד עמ’ 10 – 25. כמו כן ראה חזון איש ערלה ס”ק לט שעלים המיועדים לטיבול אין בהם דין ערלה לפי שאינם נחשבים פרי לענין טומאה, אולם לא הביע דעתו לענין חיוב תרומות ומעשרות. בס’ ילקוט יוסף מצוות התלויות בארץ עמ’ תב נקט אף הוא שאין איסור ערלה נוהג בתבלינים כמו לואיזה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל