פדיון כפרות עכשיו

האם חובה להשמע להוראות הרשויות בחו"ל בימי המגפה

שאלה:

בימים אלו במדינת ניו יורק ב"ה נחלש כח המגפה. כמעט ולא שומעים על מי שנדבק בקורנה. אולם במדינות רבות מסביב המגפה משתוללת בזעם ורבים חללים הפילה. הרשויות במדינת ניו יורק מחייבים לשים מסכה על הפה והאף במקומות ציבוריים סגורים כמו חנויות בנקים ובתי כנסת. בקרב היהודים היו מקומות שמילאו אחר ההוראות בקפידה ומאידך כאלו שלא מילאו בטענה שאין סכנה ושהתייעצו ברופאים. מאידך רופאים רבים סברו שישש סכנה וחובה לשים מסכות. רציתי לברר בעיקר מצד דיני חושן ומשפט האם חייבים לציית לחוקי הרשויות. האם נאמר שזו תקנת אנשי העיר לטובת הציבור וכופין בני העיר זה את זה. ברצוני להמחיש זאת. באחת הערים במדינת ני יורק שרוב התושבים גויים, הם שומרים על ההוראות הנ"ל שהזכרתי בחנויות ובשאר המקומות. בימי הקיץ מגיעים יהודים חרדים רבים ע"מ לנפוש שם והם רוצים לקיים את התפילות בבתי הכנסת ללא מסכות ושאר ההגבלות. וכן בחנויות הסופרמקט שלהם. האם מותר ?

תשובה:

אין להקל בשום פנים ואופן. המבט שלכם הוא בהסתכלות צרה על סביבתכם האישית ומה שאתם מכירים, הרשויות לא מטרידים סתם, יש להם מבט כללי על כל המרחב, וכנראה לפי חוות דעתם של אנשי המקצוע עדיין הסכנה אצלכם לא חלפה. יש כאן צדדים מאוד קשים של פיקוח נפש וזה חמור אוד פיקוח נפש דוחה את כל התורה כולה וזה גם מצווה גדולה השמירה על ההנחייות הללו היא מצילה נפשות, כי אנשים מבוגרים או בקבוצות סיכון יכולים להידבק, וכיום המצב הוא שכל אחד מכיר אנשים רגילים שנפגעו קשה מהקורנה, לא לדבר על אנשים שהיו בריאים ונפטרו. ואם כך זה הזדמנות לדאוג להצלת נפשות מישראל ממש. ולכן יש להקפיד על הוראות הרשיות בכל מקרה, הרופאים הם המומחים לתחום ולכן צריך לשמוע לשיקול דעתם גם כאן בארץ ישראל הורה מרן הגאון רבי גרשון אדלשטיין שלמוע בקול הרופאים ולכל ההנחיות לפי שיקול דעת הרופאים, כמו בכל בעיה רפואים שיש לשאול רופא ולנהוג על פי דעתו וזה חיוב גמור.

 

שנדע רק טוב.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. אני מתגורר במדינת נ. י.

    צר לי מאוד לראות איך שכשאני הולך לחנויות של גויים – אין כניסה בלי מסיכה. לעומת זאת בחנויות של יהודים בבתי-כנסיות ישנם יחידי-סגולה שפורשים מהציבור ושמים מסיכה. לדעתי מדובר בחילול-השם. זה עוד לפני עלילת-הדם העלולה לבא בעקבות כך במידה והנתונים חלילה ישתנו לרעה והשכנים יגלו שהיהודים אשמים…

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל