ליווי בת משפחה ללידה בשבת

שאלה:

שלום וברכה!

אחותי צריכה ללדת כל יום, יש לה צורך נפשי גדול שאהיה לידה בתהליך הלידה ואולי אף אעזור לה, בלידה הקודמת ליוויתי אותה והייתי עימה בכל מהלך הלידה.
השאלה היא איך אני אמורה לנהוג במידה והיא תצטרך ללדת בשבת, מה הם הדרכים שמותר לי להגיע לבית החולים על מנת להיות עמה בשעת לידתה (לנסוע ברכבי הפרטי, במונית, אולי לנסות לקבוע אם לא יהודי). ומה מותר לי לקחת עימי לבית החולים פלאפון, בגדים, תכשיטים, יש לציין שאני מתגוררת בעיר אחרת ויש צורך בנסיעה מעיר לעיר על מנת לשהות עימה בלידתה. יש לציין שאינני עוסקת במיילדות אך אחותי לא רגועה אם אני לא לידה בלידה.

בתודה מראש,
פז

תשובה:

אם אין דעת היולדת מיושבת עליה בלא שתבא עמה תומכת לידה, רשאית התומכת אפילו על ידי חילול שבת, כמובן שעדיף על ידי גוי ויש להשתדל בשביל זה, גם היולדת עצמה אם תוכל תבוא על ידי גוי. אין להביא איתך חפצי מוקצה.

מקורות:

בשו"ע (סי' של סעיף א) מבואר שמדליקים נר ליולדת אפילו אם היא סומא. והטעם שאפילו המילדות יודעות ואינן זקוקות לנר, אבל קים להו חז"ל שלא מיתבא דעתה כאשר היא בחושך, וכמ"ש המ"ב ס"ק ג'. ואף אם לא אומרת כלום וגם המילדת לא אומרת כלום, מדליקים לה נר, שם.

והבה"ל שם ד"ה נר הקשה למה לא מצריכין מומחה וכמו שנאמר לענין אכילה ביום הכפורים. ותירץ שיש יותר סכנה במפחד. וזה באמת חידוש שהרי יש מחלות קשות ביותר שהאדם יכול להיות חולה בהם ביום הכפורים, ובכל אופן הפחד יותר קשה מהם.

ובשו"ת אגרות משה או"ח ח"א סי' קל"ב למד מענין הזה של פחד היולדת שאם האשה אומרת שהיא פוחדת אז יש לבעל לנסוע עמה לבית חולים. והחזו"א כתב שהוא מזרז שיסעו עמה, והביאם בתורת היולדת עמ' פ"ז. והוסיף תורת היולדת בהערה א' שאם לא תרגע אלא בבעלה ובאמה יתכן שמותר לשניהם.

ולפ"ז נראה שה"ה שמותר למסייעת לנסוע עם היולדת, התכלית אך ורק להרגיע את היולדת שהיא לא תפחד, שהרי אין להם שום עזרה בתחום הרפואה, ואם כן בודאי גם המסייעת שיש לה עכ"פ איזה ידע בתחום הרפואי ומקילה באופן ממשי מן הצער של הלידה, מותר לה לנסוע עם היולדת.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל