יום היארצייט לפי יום הפטירה או הקבורה

רבני בית ההוראה
י"ג תמוז ה'תשע"ב

שלום. אבי נפטר ב ה’ באב (יום שישי) ונקבר ב ז’ באב (יום ראשון). מתי מציינים את האזכרה? ביום הפטירה או ביום הקבורה?
תודה
אבי

תשובה:

שלום רב.

יום האזכרה הוא ביום הפטירה (שכאן הוא בה’ אב), ובשנה הראשונה אם היה הפרש של יותר מיומיים בין המיתה לקבורה יש נוהגים לעשות את היארצייט ביום הפטירה ויש נוהגים ביום הקבורה.

מקורות:

לענין שאר השנים שנוהגים ביום הפטירה, כך כתב בשולחן ערוך או”ח סי’ תקס”ח ס”ח ויו”ד סי’ ת”ב סעיף י”ב ברמ”א בשם שו”ת מהר”י וייל ותרומת הדשן.

ובשנה ראשונה נחלקו שם הט”ז והש”ך אם הולכים לפי יום הקבורה או יום הפטירה, והש”ך כתב שם שאם יש הפסק של ג’ ימים יעשו ביום הקבורה כדי שלא יהיו פחות ימי אבילות, והמשנה ברורה בביה”ל סי’ קל”ב כתב בפשיטות שהולכים לפי יום המיתה בכל גווני, וכן בסי’ תקס”ח ס”ק מ”ד. אמנם כתב שם שאם היה הפרש של כמה ימים בין הפטירה לקבורה יעשו יארצייט בשנה ראשונה גם ביום הקבורה, ובאגרות משה יו”ד ח”ג סי’ ק”ס כתב שמנהג העולם כשהיה ביום השלישי לעשות ביום הקבורה. אך במט”א כתב בשם כנסת יחזקאל סוף סימן מ”ד שלעולם הולכים אחר יום המיתה, וכן פסק המהרש”ם ח”ג סי’ ר”ב.

2 תגובות

    סיגל:

    אהבי נפטר ב 31 לינואר 2003-כח בשבט-יו שישי ונקבר במוצאי שבת-אנחנו עושי את הסעודה של האזכרה השנה ביום חמישי 7 לפברואר 2013-הא נכו הדבר ומתי ניתן לעלות לקבר-האם ביום חמישי או ביום ששי למחרת

    רבני בית ההוראה:

    ערב טוב. אני מעריך שאתם עושים את הסעודה ביום חמישי בערב, ואכן נכון הדבר. כדאי לעלות לקבר ביום שישי שלאחריו לפני חצות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *