מתנות לאביונים – למי נותנים וכמה נותנים?

שאלה:

שלום וברכה כל הצדקות שנותנים בפורים זה בכלל מתנות לאביונים? הכסף שנותנים לכל מי שדופק בדלת, ישיבות, ארגונים ועוד כהנה וכהנה. הבנתי שאין לתת את המתנות לאביונים הבסיסי שהוא בתור חובה מכספי מעשר. א. בכמה כסף מדובר? ב. והאם את כל שאר הכסף שמחלקים בפורים אפשר לכתחילה לתת מכספי מעשר או יש עדיפות ומעלה גדולה יותר לתת מהכסף הכללי? ג. בנתינת מתנות לאביונים כאן באתר יוצאים ידי חובה לכתחילה גם אם משלמים באשראי. ד. מה הדרך הנכונה לתת כשבן נותן עבור אמו כשמדובר בכסף, או אם זה מהאשראי שלה, היא צריכה למלא בעצמה את הפרטים? תודה רבה

תשובה:

שלום וברכה

מתנות לאביונים זה רק כסף שמגיע לעניים [ולא לישיבות וכדומה] ביום הפורים עצמו! כל שאר הצדקה שנותנים סביב הפורים זה נהדר אבל זה לא מתנות לאביונים. לכן כל אירגוני החסד כמו הקופות השכונתיות, קופת העיר ועד הרבנים לעניני צדקה ועוד, אוספים כסף לעניים כאשר הם מתחייבים לחלק לעניים את הכסף בו ביום – ביום הפורים עצמו.

אין לתת מתנות לאביונים מכספי מעשר, אבל מה שנותנים לישיבות וכדומה כמובן אפשר. את המצוה עצמה מקיימים בכסף שלנו ולא בכסף שבלאו הכי הוא של צדקה, שהרי זה נחשב פורע חובו ממעשר.

שיעור מתנות אלו, נחלקו בו ראשונים ואחרונים: יש סוברים, שצריך ליתן לכל הפחות פרוטה לכל עני (ריטב”א מגילה ז א; משנ”ב שם ס”ק ב). ויש סוברים, ששיעור המתנה אותה צריך ליתן לעני, היא כזו שיוכל לקנות בה פת בשיעור הראוי לסעודה [כמות של שלוש ביצים] (מחזיק ברכה או”ח שם ס”ק ב. וראה מהרש”א בחידושי אגדות מגילה שם, ודעת תורה או”ח שם ס”א בדעתו. וראה שערי תשובה שם ס”ק א. כמות של שלוש ביצים במידות הנוהגות בזמנינו, לדעת ר’ חיים נאה היא 173 סמ”ק, ולדעת החזו”א היא 300 סמ”ק). לדעת הגרי”ש אלישיב יש להחמיר היום שכיון שיש סוברים שהנתינה תהיה לפי חשיבותו של הנותן, אדם מסודר יתן 50 ש”ח לכל אביון מאותם שנים, ואדם עני יתן 10 ש”ח לכל אביון.

כאן באתר יוצאים לכתחילה גם אם משלמים באשראי כיון שרבני האתר נותנים את הכסף בשליחותך ומזכים לך אותו – בו ביום.

אין חיוב שאמא תמלא את הפרטים, רק שתמנה אותך לשיח עבורה לקיום המצוה.

הצטרף לדיון

2 תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל