לתרומות לחץ כאן

קריאת התורה באמצע היום לכבוד בר מצוה

שאלה:

אני מוזמן לבר מצווה של משפחה מסורתית. מדובר בשעה 4 אחר הצהריים ואמורים להוציא ספר תורה והילד עולה. אני לא מכיר שכך סתם מוציאים ספר תורה, לא בשחרית, ורציתי לשאול אם זה בסדר ואם לא האם אסור עלי להשתתף?

תשובה:

שלום וברכה,

אם אין עשרה אנשים שלא שמעו את הקריאה בבוקר ודאי אין לעשות זאת, ולכל הפחות ששה, אבל גם אם יש כאלו, ככל שמדובר באנשים שפשוט מזלזלים במצות התפילה והקריאה בתורה, יש שכתבו שאין לשנות את התקנה עבורם, ולא מצינו כדבר הזה אלא במי שנאנסו ולא היה להם ספר תורה בבוקר, אלא שאין כאן איסור, ובודאי מותר לך להשתתף [אחרי ששמעת קריאת התורה כדין בבוקר].

מקורות:

הפוסקים דנו האם התקנה של עזרא היתה קראית התורה בשני וחמישי באופן כללי, ולאו דוקא בבוקר. או שחלק מהתקנה היתה לקרוא בשחרית. ראה בהרחבה בשו"ת יביע אומר (או"ח ח"ד סי' יז). שהרחיב בנושא, וצידד שלא להתיר לעשות זאת אלא במקרה של אונס שאנשים נקלעו למצב שאין להם יכולת לקרוא בבוקר מכל סיבה שהיא, שבאופן אקראי מותר להם לקרוא בשעת מנחה.

אמנם בספר ילקוט יוסף הלכות קריאת התורה, רצה לצדד ולהתיר לעשות זאת לכבוד הבר מצוה. אולם בשו"ת בנין אב נשאל הגאון הרב אליהו בקשי דורון (לשעבר, הראשון לציון, ח"ג סי' יד) וכך השיב:

"ונראה לי שאין לדמות הענין כלל ואין היתר לעשות כן לבר מצוה ואורחיו. גם למתירין למי שלא קראו בשחרית לקרוא במנחה ויש צורך להיזהר ביותר שלא לשנות תקנות חז"ל משום אינשי דלא מעלי המזלזלים בתפילת שחרית ולא שומעים הקריאה בתורה כהלכתה. כב' הביא דברי הילקוט יוסף ולא ראה המקור בשו"ת יביע אומר ח"ד סי' י"ז….ביאר מרן הגר"ע יוסף שליט"א [זצ"ל] הלכה זו ואסף כעמיר גורנה דעת רוב האחרונים שאין לשנות תקנת חז"ל ואין לקרוא בשני וחמישי במנחה גם אם לא קראו בשחרית ועיין שם שהביא מקורות להלכה מהזוהר הקדוש ועוד שגם בשני וחמישי התקנה לכתחילה רק בשחרית".

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. מותר לי להשתתף גם אם למעשה לא יהיו 6 שלא שמעו את קריאת התורה? (אני לא יודע כמה מוזמנים יש וכמה גברים ביניהם).

    ועוד שאלה חשובה, במידה ויהיו 6 (אני מניח שיהיו, עכ"פ חילונים), האם מותר לי לענות אמן על ברכות הבחור שיעלה לתורה?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל