לתרומות לחץ כאן

תשלום ועד בית למסחר בזמן הקורונה

שאלה:

בעלי מסחר וחנויות טוענים כי בזמן הקורונה הם לא אמורים לשלם ועד בית כי כמו שלא שילמו שכירות כך פטורים מועד בית, ולא הפעילו את העסק וכו', לטענת ועד הבית ראשית יתכן שחלק מהחנויות הינם משמשים כמחסן ושנית הם קיבלו מענקים מהמדינה שאמורים היו לכסות להם את הפסדים ושלישית בועד בית גם על דירה ריקה משלמים, ואם יש קיזוז אז זה רק לא יותר מ50% ואפילו הרבה פחות. ורביעית צריך לצמצם את השאלה רק לזמן הסגרים ולא לכל תקופת הקורונה, מה המענה על המכלול של השאלות ומה הדין בחובת התשלום?

תשובה:

שלום וברכה,

בעלי עסקים שיש להם חנויות בתוך בית משותף, חייבים לשלם וועד הבית בתקופת הקורונה, גם על הזמנים הקצרים שלא הייתה אפשרות לפתוח את העסקים.

בהצלחה.

מקורות:

הנושא של שכירות לא קשור לנושא של וועד הבית, על תשלום שכירות יש מקום לדון האם חייבים לשלם שכירות על זמן שאין אפשרות להפעיל את העסק ולא ניתן לסחור במקום, אולם וועד הבית זה קשור לניקיון וחשמל שהוועד הוציא גם בתקופת הקורונה, וכיון שבעלי החנויות הם שותפים בבית המשותף, הם חייבים להשתתף בהוצאות גם בתקופת הקורונה שלא הגיעו לעסק. יש מחלוקת הפוסקים בדייר בבית משותף שעזב לתקופה ארוכה האם חייב להשתתף בהוצאות וועד הבית, יש הסוברים שחייב לשלם גם אם נעדר זמן רב. ויש שיטות שאם נעדר יותר מחצי שנה לא חייב לשלם, ועד חצי שנה חייב לשלם. בתקופת הקורונה לא נעדרו בעלי העסקים לתקופה כל כך ממושכת, ולכן ודאי שחייבים להשתתף בתשלום ועד הבית.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל