לתרומות לחץ כאן

עירוב חצירות למחמיר בעירוב

שאלה:

שלום רב
אדם שנוהג להחמיר ולא לטלטל ברשות הרבים, האם כדי לטלטל בחדר מדרגות וכיוצא בזה צריך לעשות עירוב חצירות לעצמו, או שלענין זה יכול לסמוך על העירוב של רב העיר?
אשמח למקורות אם התייחסו לכך הפוסקים,
תודה רבה

תשובה:

בודאי חייב לעשות עירוב חצרות לעצמו, הרעיון בזה מאוד פשוט. עירוב חצרות מועיל רק כאשר הוא משוייך לבני אותה רשות היחיד. לא יכול לעזור לבני שתי רשויות שרות הרבים מפרידה ביניהם, כי הם הרי בלאו הכי לא יכולים לטלטל מחצר אחת לשניה ואין9 ביניהם צירוף וחיבור. לכן, העירוב הזה יועיל רק אם מחמת העירוב העירוני נחשיב הכל כרשות היחיד אחת, אם לא, אזי כל בנין הוא יחידה לעצמו.

הצטרף לדיון

4 תגובות

  1. את זאת אני מבין
    אמנם בכל זאת מצינו שהקילו לענין תחום שבת למדוד מהעירוב העירוני אף למחמירים לטלטל בו (הליכות אבן ישראל שבת ח"ב פפ"ח אות י"ב). ושמא דווקא לענין טלטול שהוא חשש דאורייתא מחמירים ואילו לענין עירוב חצירות דרבנן סומכים להקל.

  2. אין הכרח לכרוך את הדברים, בכל מקרה בדרך כלל הרי מדובר באיסור דרבנן, בהרבה מקומות אין לנו רה"ר דאורייתא, ואעפ"כ החמירו.

  3. באור לציון ח"ב עמ' רד-רה כותב לסמוך באיסורי דרבנן על העירוב העירוני, וכן לעניין עירובי חצירות. אם ידוע לכבודו מקום שנכתב במפורש לאיסור אשמח לראות תודה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל