לתרומות לחץ כאן

חדר מדרגות

שאלה:

מה מומלץ לעשות לגבי חדר מדרגות בעניין פסח. שטפו אצלנו היום את הבניין. אבל יש גויים, חילונים. אין לי אחריות מה יקרה בפסח ומה יאכלו ומה יטפטפו או יתפורר להם.
וגם לגבי הבדיקת חמץ. אם אני מוכר את החמץ וגם ביטול וכו'. מה נעשה לגבי בדיקה? לבדוק 4 קומות? להיות אחראי על הניקיון במאה אחוז כמו הבית? מה עם חצר הבניין, ענק ביותר. מה לגבי המקלט שאולי בפסח נהיה בו חלילה.

תשובה:

שלום וברכה

בנוגע לשכנים אין מה לעשות, תוכל לכלול במכירת החמץ גם את חלקך במקומות המשותפים, ובכל מקרה אתה לא רוצה לזכות בשום חמץ שיהיה שם.

לגבי בדיקת חמץ השכנים הדתיים צריכים להיות אחראים לזה, לבדו שלא נשאר משהו. בחצר יותר קל, היא אינה מקורה ואם לא רואים משהו ממשי סומכים על בעלי חיים.

חג שמח.

הצטרף לדיון

11 תגובות

 1. רואים שאריות חטיפים או שקיות חטיפים לעבור ולבדוק אחד אחד?
  ולגבי מכירת חלקי עשיתי כבר מכירת חמץ, יותר נכון נתתי הרשאה. עכשיו לכוון משהו? או שמא זה בכלל לא מעיקר הדין כי כמו שהרב כתב אני לא רוצה בחלקו.

 2. טוב ניקינו את הגינה. אבל זה פלא. הרבה מחבריי לא יודעים בכלל את העניין הזה. כי כולם סומכים על ביטול. והחשש שמא יאכל כמעט ואינו מצוי בדברים שנמצאים בחצר משותפת. מי יאכל מהגינה?
  וכן החשש שמא לא ביטל בלב שלם גם אינו מצוי. ונוסיף לזה שמוכרים גם את החמץ.
  אחרי כל זה אפשר לומר שמי שלא בודק ומעבר מגינה משותפ עובר על חמץ בפסח?

 3. האם לשלוח את הילדים לבדוק עכשיו לפני פסח בארונות החשמל מספיק או שמא אני חייב לבדוק בליל בדיקת חמץ ארון ארון? וכן אם חייב רק בצאת הכוכבים האם לבדוק ע"י ילדים פחות מגיל מצוות זה בסדר.. קצת מוזר לפתוח את כל ארונות החשמל בקומות שלא שלי בפרט בקומות גם מעליי.

 4. הרב כתב "בנוגע לשכנים אין מה לעשות, תוכל לכלול במכירת החמץ גם את חלקך במקומות המשותפים" זה אומר שאפשר למכור את השטח במכירת חמץ גם אם לא מכוסה או מחציה אז מה זה שונה ממכירת חדר או ארון שאני מוכר? אם זה יועיל לפסח עצמו למה לא יועיל ללפני פסח

 5. אנחנו לא רוצים לסמוך על המכירה לבד, בודאי לא בחדרי מדרגות שאתה מסתובב שם וזהלא נראה מכירה רצינית, אבל עושים מה שאפשר.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל