לתרומות לחץ כאן

עותק מושקע

הצטרפות לאלפי המנויים ולקבל את העלון חינם, לשלוח הערות או תגובות, נא ליצור קשר עם הרב יהושע אלט בכתובת [email protected]. העלון מתפרסם בשש יבשות וביותר מארבעים מדינות ברחבי תבל.

כדי לרכוש אחד מהספרים (באנגלית) של המחבר (עותק או ספר אלקטרוני) ולקבל אותו במשלוח עד דלת ביתך, אנא שלח דוא"ל לכתובת [email protected]  או בקר בכתובת https://amzn.to/3eyh5xP.

המחבר מרשה ומעודד לכל מי שרוצה להעתיק ולהפיץ את העלון לזכות את הרבים.

ר' אלט זכה ללמוד תחת הרה"ג מרדכי פרידלענדער זצ"ל והוסמך לרבנות על ידי הרה"ג זלמן נחמיה גולדברג זצ"ל. ר' אלט הוציא שבעה ספרים במגוון נושאים בעניעי יהדות ומחשבת ישראל. כתביו מופיעים באנגלית, אידיש, עברית, גרמנית וצרפתית.

עותק מושקע

 

אסור לנו לבצע פעולות בשורה אחת, בין אם בהתנשאות, בלמידה או בכל דבר אחר. יש ציטוט שקורא: "הדבר המסוכן באמת בקיום הוא שזה לא שאלה של לשקוע או לשחות אלא שאפשר לצוף."

   

כאשר ר' שלומק'ה מזוועהיל הניח תפילין בכל בוקר, הוא שמח מאוד. פעם הוא ציין שהשמחה שיש לרשע כשהוא חוטא, אינה יכולה להשתוות לשמחה שהוא מקבל כשהוא מניח תפילין.

 

הגמרא (תענית כ:) מספרת לנו על מעשהו הראוי לשבח של ר' אדא בר אהבה שמעולם לא ישן בבית המדרש. אפשר להבין זאת גם כתורתו (בית המדרש) נלמדה בהתלהבות, ולא בצורה ישנונית (לא ישנתי).

 

מובא בגמרא מחלוקת שבה אומר ר' ישמעאל שצריך לעבוד וללמוד ואילו ר' שמעון בר יוחאי אומר רק ללמוד, הגמרא קובעת הרבה עשו כר' שמעון בר יוחאי ולא עלתה בידן (ברכות לה:), רבים עשו כמו ר' שמעון בר יוחאי ולא הצליח להם. אומרים מהבעש"ט שזה לא עבד כי הרבה עשו כר' שמעון, הם פשוט העתיקו את ר' שמעון בר יוחאי ולא עשו את זה מהתשוקה שלהם (יש פתגם שאומר "תהיה עצמך. כל השאר נלקחו כבר.").

אדם חכם אמר: "על האדם לשמור על עצמו ועל ייחודו, ולא לחקות את רעיו… כי בתחילה נברא האדם בצלמו ורק אחר כך בצלם אלה-ים". אימרה אחרת אומרת, "הזמן שלך בעולם הזה מוגבל, אז אל תבזבז אותו בלחיות חיים של מישהו אחר."

 

ר' יצחק אייזיק שר (1875-1952) התבונן פעם בתלמידו, ר' שלמה הופמן (1922-2013), מחקה נוהג מסוים שלו ונזף בו בשאלה מדוע אתה עושה זאת? ר' הופמן השיב שהוא ראה את ראש הישיבה עושה את זה, אז הוא החליט לעשות את זה גם. ר' שר הגיב: "ראש הישיבה שלך הוא לא שולחן ערוך. אתה לא צריך לעשות כל דבר שאתה רואה אותו עושה." לאחר מכן, ר' שר הוציא ממנו הבטחה שלעולם לא יחקה את מנהגיו אלא אם כן יודע מדוע הוא עושה אותם ושקל היטב אם הם מתאימים גם לו.

 

כאשר נשרף בית המדרש של השפת אמת, הוא בירר מה מקור השריפה. כשאמרו לו שהוא הוצת מסיגריה בעליית הגג, הוא העיר שאם שריפה קטנה כזו יכולה להוביל לנזק רב, תארו לעצמכם מה יכולה לגרום בעירה קטנה של תורה ומצוות.

על ידי עשיית עבודת ה' בתשוקה ובאש נוכל לבנות מחדש את בית המקדש. לכך נרמז (בבא קמא ס:) בגמרא שאומרת שבית המקדש חרב באש וייבנה מחדש באש. זה יכול להיות שהוא ייבנה מחדש עם האש, התשוקה והלהט שאנו מכניסים לעבודות ה' שלנו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *