לתרומות לחץ כאן

כאילו הוא יצא ממצרים – מה ההבנה בזה?

שאלה:

מה הפירוש "לראות את עצמו כאילו יצא ממצרים"? משחקים בכאילו?

תשובה:

שלום וברכה

זה לא משחק בכאילו, הרי אמרו חכמים שאילו לא הוציא הקב"ה את אבותינו ממצרים הרי אנו ובנינו ובני בנינו וכו'.

עצם הדבר אכן טעון ביאור, שהרי העולם כולו השתנה וכו', ומי יודע אם לא היינו יוצאים ביום מן הימים. ויש על כך תשובות רבות, הפשוטה ביותר, שגם אם היתה יציאה גשמית יציאה רוחנית לא היתה, שהרי כמעט ושקעו בשער הנ' של שערי הטומאה שמשם כבר ככל באיה לא ישובון. וכל החיים הרוחניים שלנו לא היו קיימים. באופן דומה ניתן לומר לגבי התבוללות צפויה וכו'.

ביאור מרתק כתב בזה הגר"ש קלוגר בהגדה שלו, ולדבריו, בכל שנה ושנה בחודש ניסן עולה שרו של עשו לפני הקב"ה ותובע שיצאו לפני הזמן, שהרי נאמר ועבדום ועינו אותם ארבע מאות שנה ובסוף יצאו אחרי מאתים ועשר שנים [והוא תובע זאת דוקא בחודש ניסן שאז המזל הוא של מצרים כידוע], וטענתו מתקבלת! ובעצם היינו אמורים לשוב ולהשלים [קושי השיעבוד זה חישוב של מידת החסד ואינו מן הדין] אלא שכאשר ישראל עורכים את הסדר הם מעוררים עליהם את בחינת הגאולה והחסד שהיתה אז, ושוב הם נגאלים, בכל שנה ושנה מחדש. מעניין.

חג כשר ושמח.

הצטרף לדיון

4 תגובות

  1. כבוד הרב. השואל הנכבד שאל שאלה וקיבל תשובה מדהימה. אלא ש. לכאורה על פניו נראה שיש עוד נקודה אחת דומה לשאלה שהתשובה לא כ"כ מתיישבת אותו. וזה בקשר לחירות. עושים כ"כ הרבה פעולות להראות חירות. ארבע כוסות, הסיבה, הצגת כלים יקרים. האם בזה אין את השאלה הזאת? איך מיישבים את זה שלא יהיה "לשחק בנדמה לי"?

  2. זה לא לשחק בנדמה לי, אלא יש כלל המובא בס' החינוך, אחרי הפעולות נמשכים הלבבות, אם אתה רוצה להרגיש חרות אתה חייב לנהוג באופן תואם. תאר לך בלי כל המסביב הזה, האם היית מגיע לתחושות שאתה מגיע אליהם בלילה זה?

  3. לא דיברתי על מציאות טכנית של כסף אלא על פעולות נפשיות, כאשר אתה עורך שולחן חגיגי, בא אליו עם הכנה מתאימה, נוהג באופן שגורם שמחה וחגיגיות, הרבה יותר קל לך להתחבר לתוכן הדברים, מאשר אם תשב בבית מבולגן בחושך על שולחן של יום חול עם סנדוויץ מרוח בגבינה לבנה פשוטה וכו'… כך גם בכל הנושאים הנפשיים, אם אני משקיע בהטבה למישהו ובחשיבה על טובתו, זה מביא בליבי אהבה אליו ועוד.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל