לתרומות לחץ כאן

כביסה ביום שישי אחר חצות היום

שאלה:

1. האם יש בעיה לכבס ביום שישי אפילו לפני חצות היום?
2. האם ניתן בכל זאת להקל לכבס ביום שישי אחר חצות היום כי זה יותר נח לי למרות שידעתי שיש בעיה עקרונית לכבס ביום שישי במיוחד אחר חצות היום?
3. האם יש הבדל בין אשכנזים לספרדים בנושא זה?

תשובה:

לכתחילה יש לכבס ולגהץ את הבגדים ביום חמישי [וזה עדיף גם על שאר ימות השבוע]. אמנם מי שלא הספיק רשאי בזמנינו לעשות זאת ביום שישי בפרט לצורך שבת, כיון שהטירחה בכך כיום היא מועטת, שיש מכונות כביסה ומגהצים מהירים. יש להשתדל מאוד שיהיה לפני חצות ובודאי לפני שעה עשירית.

מקורות:

מקור התקנה לכבס ביום ה', בגמרא בב"ק פב א, וברמב"ם הל' שבת פרק ל'. דין זה הובא בטוש"ע בסי' רמב סעי' א, במגן אברהם שם מבאר על פי שיטת הרא"ש בב"ק שם, שעיקר התקנה היא שלא לכבס ביום שישי, כדי שיהיו פנויים לעסוק בצרכי שבת. אולם באליה רבה שם ס"ק ט מבאר, שעיקר התקנה היתה לכבס בחמישי, כדי שיהיו צרכי שבת מזומנים לו, ולדבריו יש עדיפות ליום חמישי על שאר ימי השבוע, ובמשנה ברורה הביא שם שני טעמים אליהו וצידד כדעת האליה רבה. וכ"כ החיד"א בס' מחזיק ברכה שם. מש"כ שאם לא הספיק לכבס את בגדי השבת קודם יכבס בשישי, כ"כ בס' מטה יהודה והוראת פוסקי זמנינו לסמוך על דבריו כיום שהכיבוס קל ומהיר, ובפרט לטעמו של האליה רבה הנ"ל שהוא העיקר לדינא. אלא שכדאי לעשות זאת לפני חצות היום.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל