לתרומות לחץ כאן

מחוגים זרחניים וכדומה בשבת

שאלה:

יש לי כמה דברים שיש בהם זרחן, וכאשר הוא חשוף לאור, ואחר כך מוציאים אותו מאור אז הוא זוהר. יש לי בובת אסטרונאוט ותמונה של כדור הארץ, וגם שעון היד שלי.

ברוך השם שתזכה למצוות אחותי קנתה לי מנורה שיש לה תריס, ובערבי שבת וחג מדליקים לפני כניסתם את המנורה, וכשרוצים חושך, אז סוגרים את התריס של המנורה, ואז יש חושך כאילו שהמנורה מכובה, אם רוצים אור, מרימים את התריס חזרה, ויש אור. ואפשר לסגור חלקית את התריס לרמה של אור רצויה בחדר.

השאלה ברגע שאני פותח את התריס, אז האביזרים עם הזרחן נטענים באור, וכשאני סוגר את התריס אז הם זוהרים. כל זמן שאני לא ידעתי אם, מותר או אסור, ולא הייתי שוכח, הייתי מכניס אותם לארון, ומוציא במוצ"ש.

השאלה, האם מותר להאיר אותם גם אם לא במכוון בזמן שאני רוצה אור בחדר ומרים את התריס של המנורה, והם נחשפים לאור וזוהרים אחרי שהתריס סגור?

תשובה:

שלום וברכה

ככל שמדובר בחפצים בעלי גוון זרחני או אפילו חומר זרחני שכנגד אור הוא זורח, אין בזה כל איסור כיון שלא נעשה בדבר שום השתנות, אין סגירת מעגלים חשמליים או הבערה של משהו, אלא כך הוא ניכר מול אור זו תגובה כימית המובנית בדבר, ראה באר שרים ח"ה סי' כד והובא בפסקי תשובות סי' שכ אות כח. 

שבוע טוב ומבורך.

 

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל