לתרומות לחץ כאן

מזוזה בפתחי הקומות בחדר המדרגות

שאלה:

האם צריך לקבוע מזוזה בפתח של קומה בבניין מגורים?

תשובה:

שלום וברכה

בודאי יש לקבוע מזוזה בחדר מדרגות, בפשטות זה ממש כמו שערי העיר והחצרות המבוארים ביומא יא, אלא שיש שכתבו שלא לברך על המזוזה שבחדר המדרגות, כיון שהוא בית שער שאינו פתוח למקום הראוי למגורים. אמנם לכאורה זה תלוי אם הפתח פונה רק למדרגות ממש שלא ניתן לדור בהם, או שיש כעין לובי שניתן להניח שם אופניים או עגלות ועוד שיש הרבה יותר סברא לחייב אפילו ברכה.

אלא שיש לציין, כי חיוב מזוזה בכל קומה מוטל על הגרים בקומה זו, כיון שהפתח מוביל ללובי שלהם ואין לך קשר איתו. החיוב שלך הוא רק בקומת הכניסה ובקומה של הדירה שלך. אם יש קומת מחסנים, אז גם שם.

מקורות:

ראה קיצור שו"ע סי' יא סעי' טז, על פי סוכה ח ב.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. למה לא בכל הקומות עד לקומה שגרים בה? לדוגמא דרי קומת קרקע אכן רק בקומת הקרקע קומה שלישית לכל שלושת הקומות ואילו קומה עליונה לכל הקומות! שהרי יש להם דריסת הרגל שם! שימוש מעבר באותם קומות להגיע לקומה שלהם! כשם שאומרים בעירוב שלכל מי שיש דריסת הרגל צריך להשתתף ויכול לאסור!

  2. הדברים נכתבו לפי המצוי שבמדרגות עצמן אתה עולה בלי פתחים, אלא שבכל קומה אתה יכול לצאת מהמדרגות ללובי קומתי ושם בכניסה ללובי נמצא הפתח, לכן הפתחים הללו משמשים את דרי אותן קומות, מי שממשיך לעלות במדרגות לא משתמש בפתחים הללו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל