לתרומות לחץ כאן

לגבות מחיר יקר בגלל מימון של הלקוח

שאלה:

שלום, אני עובד כחשמלאי. חבר שלי קיבל מהעבודה רכב חשמלי וביקש ממני לבצע לו את ההתקנה של המטען. הוא אמר לי שהוא מקבל החזר עבור ההתקנה ממקום העבודה עד לגובה של 5000₪ ושמבחינתו זו תהיה הצעת המחיר. אני מניח שלא הייתי מתמחר את העבודה כך אלא בלפחות אלף ש"ח פחות, יתכן וחשמלאים אחרים היו מתמחרים בסכום כזה. האם מותר לי לתת הצעת מחיר כזו על בסיס הידיעה שאקבל את העבודה בכל מקרה בסכום הזה? או שעלי לתמחר את העבודה בלי להתחשב בעובדה שאני יכול לבקש ולקבל 5000₪.
תודה רבה

תשובה:

שלום וברכה,

אם אתה רגיל לתמחר עבודה כזו ב4,000 ש"ח אסור לך לגבות מחיר יותר יקר מלקוח מסוים, ויש בדבר זה איסור אונאת ממון.

בהצלחה.

מקורות:

ערוך השולחן חושן משפט סימן רכז סעיף ז

"עוד נ"ל דבר אחד מדבריו לקולא במיני סחורות שאין כל בעלי חנויות מוכרין אותם בשוה שיש משתכר הרבה בסחורה זו ויש שמסתפק במועט אין שייך כלל אונאה למי שמשתכר הרבה כיון שדרך המסחר כן הוא כיון שיש שמוכרים במקחים כאלו דהא הרא"ש ז"ל לא תלה הספק אלא משום דלפעמים הלוקח חפץ במקח זה דאז יש סברא לאסור ומשמע להדיא דאין כאן מוכרין במקח כזה אבל כשיש מוכרין במקח כזה אין בזה צד אונאה".

הערוך השלחן מלמד אותנו שבדברים שאיין להם מחיר קצוב בשוק, אין איסור אונאה אם מוכר בממחיר היקר שנמכר בשוק. ולכן אם יש אנשי מקצוע שגובים מחיר יקר ואנשי מקצוע שגובים מחיר זול, אין איסור לגבות כמחיר היקר. ושמעתי מהגאון הרב מנדך שפרן שליט"א שגם שאין איסור למכור במחיר יקר, אבל אם המוכר קבע מחיר למוצר אסור לו למכור לאדם מסוים שמחיר גבוה. ואם הוא מוכר במחיר מסוים, הרי זה כאילו המחיר אצלו הוא כמחיר שקצץ, ואם גובה מלקוח מסוים מחיר גבוה יותר הרי זה אונאה.

ולכן במקרה שלך שאתה גובה עבור העבודה 4,000 ש"ח, אסור לך לגבות מלקוח מסוים מחיר יותר יקר בגלל שיש לו חסות מהעבודה, ולכן אסור לך לגבות ממנו 5,000 ש"ח.

 

 

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. הבהרה: עבודה כזו עדיין לא עשיתי, לו הייתי עושה אני מעריך שהייתי מתמחר כמו חשמלאי ממוצע כי אינני יקרן. אך קשה לומר שיש עבורי מחיר קצוץ לעבודה כזו!? אדרבה, מערוה"ש נשמע שבנד"ד הואיל ויש כאלה המתמחרים 3500 ויש המתמחרים 5000 – אין אונאה בתמחור כמחיר הגבוה

  2. אם לא עשית עבודה כזו, מותר לך לתמחר לפי המחיר היקר וכפי שכתב הערוך השלחן. האיסור שכתבתי חל רק אם כבר עשית עבודות כאלו ואתה גובה על זה מחיר נמוך. אבל אם לא עשית ולא תימחרט עבודה כזו מותר לך לתמחר לפי המחיר היקר, ובלבד שיש מחירים כאלו בשוק המוסכניק'ים.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל