לתרומות לחץ כאן

ברכות – המשך

שאלה:

תודה רבה על המענה לשאלתי מאתמול (מצרפת אותה שוב למקרה של תחלופה ברבנים המשיבים: "אני צמחונית הממעטת מאוד גם בפחמימות וגלוטן, כך שמרבית מזוני הוא פירות, ירקות, קטניות וכ"ו. בנוסף, נמצאת בתזונה של צום לסירוגין כלומר את הארוחה הראשונה שלי לרוב אני אוכלת רק בצהריים מאוחרים/אחה"צ. שתיית מים מהבוקר.
שאלותיי *והן מופנות לגבי מקרה שאני נמצאת באותו התחום/בית:
1. והרי ברכת שהכל (על המים) פוטרת משאר הברכות, אז האם בעצם אני לא מברכת על המזון?
2. חשוב לי מאוד לזכות וכן לברך, אז האם יש דרך לעשות זאת?
כך למשל, האם יציאה לחצר (פרטית ומגודרת) מספיקה כדי שאוכל להיכנס הביתה ולברך? או אולי יציאה קצרה לרחוב שצמוד?
ויותר מזה, האם בכלל מותר לי לצאת באופן "מאולץ" על מנת שאוכל לחזור ובאמת לזכות ולברך?")
בתשובתכם נאמר לי: "לא מדויק לומר ששהכל פוטר הכל, כאשר יש ספק זה אכן נכון, אבל כאשר יש לאדם שני מאכלים אחד שהכל והשני העץ או אדמה, עליו לברך על כל אחד את ברכתו הראויה לו…", מחילה אך נדמה לי שדבריי לא הובנו, או שאני לא הבנתי:
ברור לי שאם יש לי באותה ארוחה(!) למשל פרי עץ, אדמה והכל, אז אברך עליהם בסדר הזה וכ"ו, שאלתי היא כשיש הפרדה בין הדברים, כלומר האם זה שבירכתי רק על המים בבוקר ואח"כ בצהריים אני רוצה לאכול מזונותיי, האם מותר לי כעת לברך עליהם או שיוצא שזו ברכה לבטלה? (כי כאמור לפני זה קדמו רק הנוזלים וכבר בירכתי עליהם שהכל).
שוב מחילה ומקווה שכעת שאלתי יותר ברורה
*ותודה רבה על ההמלצה להיוועץ ברופא לגבי התזונה הזאת, מעריכה מאוד! רק אציין שאני בכל אופן ממליצה לקרוא וללמוד מעט על הנ"ל (על סוגיה השונים, ולמי זה מתאים, למי פחות, יתרונות/חסרונות וכ"ו) כיוון שמדובר בסוג תזונה שב"ה מחקרית הוא מאוד אפקטיבי (כאמור למי שזה מתאים לו) מתוך היתרונות העצומים שלו בהשפעה בין היתר על רמת הסוכר והאינסולין בגוף, לחץ הדם, חידוש התאים, השפעה על התאים במוח, עירנות, שמירה על צעירות, חיוניות, שמירה על משקל תקין ועוד
שוב המון המון תודה!!!

תשובה:

שלום וברכה

שאלתך הובנה היטב ובהתאם לכך היו הדברים, כיון שהן ברכות שונות, את יכולה בהחלט לברך את הברכות הראויות, גם אם כל היום שתית קודם לכן וברכת שהכל עדיין בתוקף. כדי ששהכל יפטור משהו אחר צריך לכוון בפירוש שזה יעשה וגם אז יש בכך מחלוקת אם זה מועיל, כאן שאת לא רוצה בכך לכל הדעות ניתן לברך.

בריאות איתנה ורק שמחות.

הצטרף לדיון

תגובה 1

  1. אני באופן אישי קצת למדתי על הנושא של התזונה הזאת (הרב יובל אשרוב ועוד כל מיני) ואני מסכים איתך שהיא נשמעת יותר בריאה בכלליות, אך באופן פרטי לגבי רמת הברזל וויטמין B12 כדאי להיות עם היד על הדופק (בערך כל חצי שנה לעשות בדיקות דם לוודא שאת בטווח התקין), כי הברזל וה-B12 נספגים הכי טוב מבשר ולא ממוצרים מן הצומח, לכן לענ"ד הרמב"ם כתב שבן אדם בריא יאכל בשר לפחות פעם בשבוע בשבת (הלכות דעות ה, י).

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל