לתרומות לחץ כאן

הורדת זקנה במעלית בשבת לטייל

שאלה:

שלום הרב
סבתא שלי מבוגרת מאוד, בת 94 סיעודית עם מטפלת גויה צמודה.
היא גרה בבניין קומות ולא יכולה לעלות במדרגות.
האם ניתן לבקש מהמטפלת לפני שבת לצאת איתה לטיול בשבת או לחילופין לבקש מהגויה לפני שבת להגיע לקחת אותה מביתנו לאחר סעודה בערב שבת בשעה שנגיד לה?
בשני המקרים סבתא תצטרך לעלות ולרדת במעלית בעזרת הגויה כשהיא על כסא גלגלים.
אציין גם שהיא לבד בבית וזה יכול לעזור לבריאות הנפשית והשמחה שלה בשבת. 
תודה מראש.

תשובה:

כאשר מדובר בצורך שאינו חיוני, כמו ללכת לבית הכנסת או לטייל, אזי, אם ישנה אפשרות סבירה להוריד את הזקן במדרגות והעובד הזר הגוי מוריד אותו במעלית כדי להקל על עצמו, מותר אם לא אומרים לו בצורה מפורשת להוריד במעלית. אך אם אין אפשרות כלל להוריד במדרגות אסור. ויש אוסרים בכל מקרה, גם כשיש אפשרות לעשות זאת ברגל.

כמובן שכאשר מדובר בצורך חולה, כלומר, לצורף רפואתו הוא נדרש לצאת וכדומה, מותר לעשות זאת על ידי גוי כדי אמירה לגוי לצורך חולה שאין בו סכנה, אבל בדרך כלל לא זה המקרה.

תשובה זו מתייחסת לנושא של הפעלת המעלית, אין לי מושג האם יש השפעה לעצם כובדו של הישראל על המעלית ואם יש בכך תוספת חשמל וכדומה, שאז זה מחמיר את הבעיה, ובענין זה יש שחילקו בין עלייה לירידה, וכדאי להתייעץ פרטני לפי סוג המעלית, עם המכון הטכנולוגי להלכה של הרב הלפרין.

מקורות:

ארחות שבת פכ”ג סנ”ד וכך מורה הגרי”ש אלישיב זצ"ל, ובכף החיים שלז,כא כתב סברא זו שכשיכול הנכרי לעשות בדרך היתר אין הישראל צריך למחות בו אף אם עושה בדרך איסור. וכן בשמירת שבת פ”ל סכ”ה התיר לומר לנכרי להעלות חפץ לקומה עליונה של בנין רב קומות אף שידוע שישתמש לצורך כך במעלית מכיון שיכול לההעלותו במדרגות.

אך דעת הגר”נ קרליץ לאסור בכל מקרה כיון שעושה את המלאכה בגוף הישראל. ולכאורה גם בדברי המנחת יצחק ח”ד סימן כ”ה מבואר שיש לאסור כיון שנראה כשלוחו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל