לתרומות לחץ כאן

צום בליל ראש חודש

שאלה:

כב' הרב שלום, אדם שהתחיל לצום בעלות השחר של יום שני ורוצה לצום 4 ימים רצופים עד עלות שחר של יום שישי. אלא, שיום שישי הינו ר"ח אדר א' הבא עלינו לטובה ולכן נשאלת השאלה, אם יוכל להשלים הצום עד עלות השחר של יום שישי. או, שחייב להפסיק הצום (היום) ביום חמישי לאחר תפילת ערבית של ערב ר"ח? יקל עליו וישמח אותו אם ניתן לסיים את הצום במלואו, שכן הוא שמח בחסדים שהקב"ה עושה איתו לזכות לכך.

תשובה:

ראשית זה נראה לי סכנת נפשות!

לשאלתך, במשנה ברורה סי' תיז ס"ד הביא מהרמ"ע מפאנו שבליל ראש חודש מי לאחר ערבית יש לאכול ולא להתענות.

כמו כן, תענית שובבי"ם ענינה שלושה ימי תענית, אינני זוכר שיש מושג של תענית ארבעה ימים רצופים, כך שגם בהנחה שיום שני אינו נחשב כיון שהתחיל בעלות השחר, עדיין יש לך שלושה ימים היום בצאת הכוכבים.

בריאות טובה ובשורות טובות.

הצטרף לדיון

3 תגובות

 1. ראיתי שממשנת חסידים מסכת תשובה פרק א אומר שתענית של שלושה ימים עולה כ'ז תעניות, תענית של ארבע ימים עולה כ'ז כפול 40 שהם 1080 תעניות!!
  (ותענית של 5 ימים שווה 1600 תעניות ותענית 6 ימים שווה ל65.600 תעניות!)
  מי יוותר על זה???
  לכן מאוד חשוב לסיים את הצום 4 ימים….
  והגם שר'ח באמת הוא ביום שישי. ושלא דרך בני אדם לאכול בלילות….לכן אולי יש להקל לסיים את הצום ולהרוויח 1800ימי צום!
  מה דעתך?

 2. מחילה שאני מתערב, אבל קשה לי "לעמוד מהצד" בנוגע לדברים כאלו.
  ברשותך שואל השאלה – אשאל אותך גם שאלה (אני מניח שאתה בעל תשובה), בן אדם שלא בכושר מי יודע מה בלשון המעטה הגיע למכון כושר כדי להוריד קצת משקל ולבנות שרירים, מה לדעתך יקרה אם הוא יראה את מאמן החדר כושר מתאמן עם משקולות של 150 קילו ורץ מרתון על מכשיר הריצה וירצה לעשות כמוהו ***על דעת עצמו ללא התייעצות עם המאמן שיתאים את זה לגופו***? מסתמא יפגע\יפצע או ימות.
  אבל היי! למאמן חדר כושר זה עוזר ומוריד לו שומן ובונה לו שרירים! למה שלאדם שבא עכשיו זה לא יעזור? התשובה מובנת, כי זה לא בדרגות שלו, המאמן כבר שם הרבה זמן ולא התחיל כך, הוא רק עכשיו הגיע עם כושר נמוך וזה לא מתאים לו.
  אותו הדבר בדיוק אצלך, אני כותב לך כי אכפת לי, אתה קורא דברים גדולים וחשובים שגדולי האחרונים כתבו ורוצה ליישם את זה על עצמך, צדיק, התייעצת עם הרב שלך אם כדאי לך בכלל לעשות את זה (הוא הרי המדריך "חדר כושר" שלך), לדעתך זה מתאים לדרגות הרוחניות שלך? זה נראה לך מה שה' רוצה ממך ויקדם אותך אליו במקום להרחיק אותך? לענ"ד כדאי לך מאוד לעיין בגר"א על משלי (יט, ג) ולעשות לך רב שמתעסק עם בעלי תשובה ומבין אותם כדי שידריך אותך בתהליך.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל