לתרומות לחץ כאן

ברכה על עוגת גבינה עם פירורים למטה

שאלה:

שלום.
יש עוגת גבינה בגביע שרובה גבינה ויש לה מעט פירורים למטה ולמעלה כתוב20% פירורי עוגיות,מה צריך לברך על עוגה כזאת ברכה ראשונה ואחרונה?

תשובה:

עוגה כזו שיש בה שני חלקים שונים, אם הם לא נאפו יחד, אלא בתחילה אופים את הבצק ואחר כך ללא אפייה מניחים עליו את הגבינה, כיון ששניהם נעשים לטעם יש להפריד ולברך שתי ברכות, על העליון שהכל ועל הבסקויט מזונות. אך אם נאפו יחד [אפילו אם הבצק נאפה תחילה אבל אחר כך אפו את הגבינה עמו] אם יש טעם מורגש של המזונות מברכים מזונות על הכל, ואם מדובר ברקיק דק מאוד או ממש מעט פירורים, מברכים שהכל על הכל. בכל מקרה של ספק, ראוי להפריד מעט ולברך מזונות על התחתון, וכך לעשות גם עם הגבינה. ראה שו”ת שבט הלוי ח”ד סי’ כג. וראיתי שכן הובא מהגרש"ז אויערבך שכדאי להפריד ולעשות שתי ברכות תוך שמכוונים שהברכה הראשונה מזונות תחול רק על החלק התחתון.

שבת שלום.

הצטרף לדיון

תגובה 1

 1. אשמח מדי פעם להביא את לשון המקור שצוין אם אין לכבוד הרבנים התנגדות:
  שו"ת שבט הלוי חלק ד סימן כג:
  "שו"ת שבט הלוי חלק ד סימן כג

  שו"ת שבט הלוי חלק ד סימן כג
    
  כבוד ידידינו הר"ר מרדכי הלר נ"י אופקים, אחדשה"ט קבלתי מכתב – ולעוצם טרדותי אשיב בקצור. 
   א) בענין עוגת גבינה העשויה שכבה דקה של בצק ועליה שכבה עבה של גבינה – האם הוי כלטעם או כלדבק המבואר סי' ר"ח ס"ב – הנה סו"ס רי"ב מרקחת שמניחין על רקיקין דקין הוין טפלין למרקחת – אמנם הא דידן אינו דומה לזה אלא להא דמבואר בפוסקים סי' קס"ח ס"ח ובאחרונים שם דבפלאדין מברך על המזונות ופוטר הטפלה שבפנים דיש תרתי דנאפה יחד וגם רוצה לאכל גם המזונות לא רק כדי שיקח ביד, והרוצה לצאת מידי ספק יקח קצת מזונות לבד, ויברך עליו – וכן קצת גבינה, – אבל מעיקר הדין ע"פ הנ"ל לא צריך. 
   וכן בשאלה השני' בעוגת פירות חציו עיסה וחציה פירות – עפ"י יסודות ההלכה אם נאפו יחד, ונאכלים יחד מברך מזונות ע"פ המבואר בפוסקים סי' קס"ח ס"ז ועוד. "
   

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל