לתרומות לחץ כאן

קורסים לדיינות ורבנות – האם אפשר לצאת באמצע והאם כדאי להירשם

שאלה:

אני נרשמתי ללימודי רבנות במכון ====, מדובר במכון שמלמד למבחנים של הרבנות או דיינות. שהם מפרסמים שיש להם שיטה מיוחדת.
אחרי שנרשמתי, ראיתי שזה לא זה,
השיעורים נאמרו רק כדי לצאת ידי חובה, הרב מגיע מוסר שיעור מתוך סיכומים שהוא סיכם לפני שנים, ולא לומדים מתוך הספר.
הרב לא מונח בתוך החומר ועל כל שאלה שנשאל התשובה תהיה לא צריך להיכנס לתוך זה או שזה כתוב בהמשך, כל השיטה הזאת מתאימה אולי ליחידי סגולה שיכולים לזכור דברים מעורפלים, בפירוש זאת לא שיטה, לא מבינים כמעט כלום הכל מלמעלה בלי להיכנס לשום דבר שמצריך להבין טוב ויסודי. (ולמשל הראתי לרב כמה שאלות מהמבחנים של הרבנות שאין לזה התייחסות בסיכום, הוא עונה לי אין אפשרות להיכנס לכל נישה.)
קורס זה עולה 26,000 ש"ח, ואך ביקשתי לצאת מהלימודים הם לא הסכימו לוותר על התשלום וכמובן יש להם שיק בטחון,
הלכתי וביררתי שלחתי מיילים לכל חברי הקבוצה, והנה פלא מתוך 30 מיילים ששלחתי לחברי הקבוצה לפחות 12 סיפרו שעזבו את הלימודים כליל או לא הצליחו כלל ואת הכסף הם משלמים עד היום , פשוט גזילה ע"פ חוק, והם עוד מפרסמים על 95 אחוז הצלחה.
זה שיטה לעשוק אברכים תמימים שאחרי שחתמת על ציק בטחון אין להם שום חובה כלפיך חוץ ממילים יפות,
כמובן זה באופן מתוחכם הם משקיעים בפרסומת, אבל בחוזה חותמים ששום פרסומת שלהם לא מחייבת ורק מה שכתוב זה מחייב.
מסקנת הענין שיש עשרות שמשלמים מידי חודש 550 ש"ח למשך 4 שנים, ע"ס 26.000 ש"ח, בלי לקבל שום תמורה, פשוטו כמשמעו, כואב לי הלב אני משלם על לא כלום, מילא הייתי היחיד הייתי יכול להגיד שאני עם ראש דפוק אבל כשיש עוד (ולא אתפלא שיתברר שזה הרוב) אז זה פשוט גזילה דרבים,
השאלה אם יש לי מה לגשת לדין תורה אחרי חוזה כתוב וחתום, האם יש פה טענות של מקח טעות וכדו' כי יש הרבה דברים שכתוב בפרסומת שזה שקר מוחלט!!! למשל שיש בדיקת התאמה וכו' אוב פרסומת כתוב שיש 95 אחוזי הצלחה, השאלה היא האם אחר שיש חוזה אז פה נגמר הסיפור
תודה אשמח למענה, וזה פשוט הצלת ממונם של עוד עשרות שלא הצלחתי להגיע אליהם ובטוח שיש עוד עשרות עם אותו סיפור.

תשובה:

שלום וברכה,

אם נרשמת וחתמת על חוזה – החוזה מחייב, ובפרט שיש כאן תחילת מלאכה, שהקורס התחיל ולפי הלכה קשה לעזוב באמצע.

אלא שאם מדובר ברמאות ציבורית, ויש הרבה נרשמים שטוענים שאין להם תועלת בקורסים, ובקורס לא יכול לעזור למבחני רבנות או דיינות, אתם יכולים להתארגן בצוותא ולתבוע אותם בבית דין, יתכן ואם יהיו הוכחות שהם הטעו אתכם, יהיה ניתן לפטור אתכם מתשלומים. ולכן, אם אתה תובע יחידי קשה להאמין שבית דין יפטור אותך מתשלום, אחרי שחתמת וידעת למה אתה הולך. אבל אם תהיה תביעה של קבוצה, יש יותר סיכוי שהתביעה תתקבל.

מניסיון רב בשאלות של תלמידים שנרשמו לקורסים, מצווה לפרסם בציבור שקורסים שונים של דיינות ורבנות שמתפרסמים לאחרונה, אין בהם תועלת של ממש, הקורס לא מקנה ידע הלכתי ולא כוח לפסוק, ולא מועיל לשיבוץ בבתי דין ולא בבתי הוראה, שום דיין לא הגיע לבית דין בעזרת הקורסים השונים. וחבל שאברכים תמימים נופלים ברשת של פרסומות ומפסידים הון רב, ואין הרבה אפשרות לעזור להם. 

בהצלחה.

מקורות:

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל