לתרומות לחץ כאן

ברכות ק"ש

שאלה:

שלום רב
השבוע בתפילת שחרית לאחר שכמר גמרתי לקרוא את הברכה השניה של ק"ש דהיינו "אהבת עולם", שמתי לב שנשארו לי רק 2 דקות עד סוף זמן התפילה אז מסברא החלטתי שפשוט אדלג את כל פרשיות קריאת שמע עד אמת ויציב ומשם אמשיך עד גאל ישראל [למרות שלא אכחיש שגם שם דילגתי כמה פסוקים מהחשש שלא אספיק לגמור הכל בפחות מ-2 דקות] כדי שאוכל לסמוך גאולה לתפילה דהיינו להרוויח את החתימה בשם ומלכות לפני שיעבור זמן תפילה שאז כבר אסור לומר בשם ומלכות ועוד שארוויח גם תפילה בזמן תפילה שהוא לכתחילה.
השאלה שלי היא האם נהגתי נכון, ועוד שאלה שיוצאת לי מכאן אם באמת אחרי שהתחלתי אמת ויציב ניתוודע לי שכבר עבר זמן תיפלה וכמובן לא אוכל לחתום גאל ישראל בשם ומלכות, האם יש לומר שמתברר למפרע שברכת "אהבת עולם" שלי היא ברכה לבטלה [ כי הרי אמת ויציב אינה פותחת בברוך משום שהיא ברכה הסמוכה לחברתה דהיינו "אהבת עולם" עד כמה שידוע לי] כיון שלא המשכתי עד "גאל ישראל" דהיינו החתימה הסופית?

תודה

תשובה:

שלום וברכה

הצטערתי לקרוא את מקרה הביש שאירע לך. אני חושב שנהגת נכון, שהרי קריאת שמע בלאו הכי הפסדת [או שקראת קודם?] ולצערנו גם תפילת שמונה עשרה כבר היתה אחרי הזמן. הברכות אינן קשורות זו לזו וגם אם לא היית מספיק לסיים ברכת ויציב, הברכה הקודמת נאמרה בשלמותה, ובעצם כך אם היית צודק בשעה היית מרויח ברכת ויציב.

[כדאי מאוד להתחזק בנושא זמני התפילה, אנשים לא יודעים, אבל קריאת שמע בזמנה זה בדיוק כמו תקיעת שופר ביום ראשון של ראש השנה, כמו לולב ביום ראשון של סוכות, כמו מצות תפילין, מי מפסיד כאלו דברים יסודיים? אלו שמשום מה מצות קריאת שמע שאף היא דאורייתא, יש לה פחות מזל, אולי בגלל שרגילים אליה, אבל זה חבל. תפילת שמונה עשרה בזמנה אף היא מצוה דרבנן שאין להפסידה, אחרי זמנה זה כבר תפילה שלא בזמנה, זה הפסד כמו לא ליטול לולב בחול המועד סוכות, מי רוצה להפסיד כזה דבר, או הדלקת נרות חנוכה חלילה].

בשורות טובות.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה רבה
    בודא שקראתי ק"ש, ולגבי תפילת שמונה עשרה מסתבר שגם לא הפסקתי את זמנה משום שהתחלתי דקה לפני סוף הזמן וזה בסדר אפילו שרוב התפילה לא בזמנה משום שהיא נגררת אחרי ההתחלה, זו הלכה שאני יודע כבר מזמן לכן גם לא שאלתי עליה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל