לתרומות לחץ כאן

בקשות פרטיות בשמונה עשרה

שאלה:

שמעתי פעם שאם אני רוצה לבקש בקשות פרטיות בשמע קולינו אז יש כמה כללים כמו שזה צריך להיות בהווה ועל רבים!? אני לא בדיוק זוכרת אשמח אם הרב יוכל לסדר לי את העיניין…
ועוד משהו, אני פעם חלמתי על פירוש: שכתוב "שובו בנים שובבים" אז אם מחסירים אותיות שובבים מאותיות שובו בנים מקבלים 'נו' שה' מחכה לנו שנחזור בתשובה. ואני רוצה לשאול אם ידוע מה זה אומר שחולמים על פירוש והאם אני צריכה לעשות עם זה משהו?
תודה רבה וה' ישלם לכם על החסד שאתם עושים

תשובה:

שלום וברכה

זה לא מדוייק. לא צריך לשאול דוקא בלשון רבים, אלא שיש דעות שכאשר שואלים בלשון רבים יש לומר זאת רק בסוף הברכה לפני ברוך אתה ה',  והשו"ע פסק שבשומע תפילה אין הגבלה זו.

שולחן ערוך אורח חיים הלכות תפילה סימן קיט סעיף א:

אם רצה להוסיף בכל ברכה מהאמצעית, מעין הברכה, מוסיף. כיצד, היה לו חולה מבקש עליו רחמים בברכת רפאנו; היה צריך פרנסה, מבקש עליה בברכת השנים. הגה: וכשהוא מוסיף, יתחיל בברכה ואח"כ מוסיף, אבל לא יוסיף ואח"כ יתחיל הברכה (טור סי' תקס"ז); ובשומע תפלה יכול לשאול כל צרכיו, שהיא כוללת כל הבקשות; ולהר"ר יונה, כשמוסיף בברכה מעין אותה ברכה אם מוסיף אותו בשביל כל ישראל, אומר אותו בלשון רבים ולא בלשון יחיד, ולא יוסיף אלא בסוף הברכה ולא באמצע; ואם שואל צרכיו ממש, כגון שיש לו חולה בתוך ביתו או שהוא צריך לפרנסה, יכול לשאול אפי' באמצע הברכה, והוא שישאל בלשון יחיד ולא בלשון רבים; ובברכת שומע תפלה וכן בסוף התפלה בין קודם יהיו לרצון בין אחריו יכול לשאול בין בלשון יחיד בין בלשון רבים, בין צרכיו ממש בין צרכי רבים. 

משנה ברורה סימן קיט ס"ק י

(י) שומע תפלה – וב"ח כתב דלהרר"י ש"ת דומה לשאר ברכות לענין זה דבאמצע אסור לשאול בלשון רבים:

החלום שחלמת נפלא ביותר, יתן ה' שנזכה כולנו להתחזק ולשוב לה' במהרה.

שבת שלום.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל