לתרומות לחץ כאן

מה ניתן לעשות עבור הנפטר חוץ ממה שידוע

שאלה:

ידוע שאפשר ללמוד ולתת צדקה לע"נ וכן לומר קדיש
האם ניתן לתרום לרבים בהנחה שאם הנפטר בטעות גזל (רובן בגזל – לא שאנו יודעים משהו) אז לעשות צרכי רבים ולומר שזה יהיה כפרה
אשמח למקור . ברור שניתן לנדוב צדקה לע"נ , השאלה אם כשם שאדם חי יוכל לתקן בצרכי רבים כך גם עבור הנפטר , או שרק בחייו יוכל. ולנפטר זה יהיה סתם עוד צדקה לע"נ.

שאלה שניה מדוע לא מצאנו שאדם יתפלל לעורר רחמים על הנפטר בשמיים
(לדוגמה רק לא קדיש ולהיות ש"ץ) , לצורך העניין להתפלל כעת על אדם שחטא ונהרג או על אדם שלא מוחזק שחטא , ולהעתיר בשמונה עשרה שיהיה רחמים בדין
לא מצאתי לכך מקור חוץ מלעלות לקבר ולומר פרקי תהילים

תשובה:

שלום וברכה

לגבי שאלתך הראשונה, ראה כאן עמוד 2 מדברי הגר"ח קנייבסקי שנראה שניתן לעשות גם באופן זה צרכי רבים, אף שהמקרה הוא הפוך, אבל הסברות הן היינו הך.

את שאלתך השניה לא הבנתי, הרי זה בדיוק הרעיון של תפילת א-ל מלא רחמים, ושל תפילת אנא, אנחנו מבקשים שם על עילוי נשמת הנפטרים, וברור שהנוסח אינו מעכב וכל תפילה דומה תועיל.

לדעתי, הדבר הכי מועיל לעילוי נשמתם, ואני כותב זאת רבות כאן באתר, זה חיזוק של הצאצאים באיזו מצוה שרפויה בידם. משום שברא כרעא דאבוה, ובעצם מצוה שהבן עושה כאן בעולם הזה מהווה זכות גדולה מאוד לנפטר ומוליכה אותו בעולם הבא למעלה עליונה. ובכלל חשוב לדעת, שכל מה שעושים בחיים בכלל ובשנה הראשונה בפרט זה טוב לנפטרים שזכות גדולה מאוד להם שהניחו אחריהם צאצאים שומרי מצוות.

הצטרף לדיון

6 תגובות

  1. אז אני שואל אם אני לא צאצא , אלא להעתיר על אדם אחד ללא קשר משפחתי ולא ביום הפטירה , שייך להעתיר רחמים עליו ש…? שיזה לשפע בגן עדן? אני מדבר אחר חודש יב .
    פשוט לא מצאתי מקור שיש כזה דבר

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל