לתרומות לחץ כאן

הגוזל את חברו חוזר בגלגול

שאלה:

יש לי 2 שאלות שקשות לי:
1) יהודי שעזב את העולם עם גזל של 10 שח לדוגמא לעומת יהודי שעזב את העולם עם מיליון שח גזל לדוגמא- שניהם צריכים לחזור בגלגול לתקן, אז על פניו יש לשניהם אותו עונש ואותו דין. לא משנה הסכום?
והשאלה השניה- אם חוזרים בגלגול – אז מה עם כל המצוות שעשו? שוב יורדים לעולם ונכתמים בעוונות וכל השכר העצום של המצוות והתורה בגלגול הקודם עלולים להתפקשש חלילה?

תשובה:

שלום וברכה

אנחנו לא יודעים בכלל מה הם עונשי שמים ואין טעם לעסוק בהם, זה לא התפקיד שלנו. תפקידנו לעבוד את ה' יתברך ותו לא. גם לא נכון המחשבה שמי שגזל כסף העונש שלו זה לרדת בגלגול, בגלגול הוא יורד כדי להשיב את הכסף אבל עונש העבירה יש לו בגיהנום וכו' כל אחד לפי חטאו בהתאם לדרישה ממנו.

ולעצם שאלתך אוכל רק לספר סיפור מדהים שאירע:

בפיגוע הידוע בקו 2 בירושלים לפני קרוב לעשרים שנה, נרצח יהודי מחנך מפורסם מבני ברק בשם הרב ח. ס. זצ"ל.

לאחר הפיגוע, באחת הלילות אחד מבני משפחתו חולם בלילה, שהמנוח בא אליו ומספר, שיש אברך בבני ברק שהוא חייב לו סכום מסויים ומעשה שהיה כך היה. אותו אברך היה ילד בכיתתו של המנוח, והנהלת הת"ת אספה מן התלמידים תשלום לטיול השנתי, אותו תמיד שילם את חובו ומשום מה זה לא נרשם, והמחנך המנוח דרש ממנו לשלם שנית, הילד שילם ובזה הסתיים הסיפור, כעת הוא אומר, גזל אותו הסכום מפריע לו במנוחתו שם, והוא מבקש לאתר את הילד הזה שכבר נעשה אברך ולהשיב לו את כספו.

בני המשפחה התחילו לברר האם קיים אדם בשם זה בבני ברק, והנה הם מוצאים אותו, ואכן הוא זוכר את סיפור המעשה! הוא באמת נדרש לשלם פעמיים על הטיול שלא באשמתו! הכסף הוחזר ולמנוח שלום.

כלומר אדם צדיק שבאה לידו תקלה זו, לפעמים מקבל זכות לשוב בחלום ותקן את הטעות. ויהי לפלא.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל