לתרומות לחץ כאן

לימוד הלכה / סיגריות בשבת ובכלל…

שאלה:

שלום הרב,

אני מתלבט באיזה ספר הלכות להתמיד בלמידה – "קיצור שולחן ערוך" עם פסקי "משנה ברורה" או ב"שערי הלכה" של הרב גרינוולד?
אני מעוניין להתחיל מהתחלה את לימודי ההלכות וללמוד בסדר הספר.
מה נכון עבורי כרגע בשלב זה, כשלוש שנים בעולם אמוני?

תודה רבה.

אשמח גם לעצה לשמירת השבת – לאחרונה ממש קשה לי בלא סיגריות, אני די מעשן כבד, שתי חפיסות ביום. כך שיוצא שבשבת אני לא מעט סובל, פזיולוגית זה תהליך גמילה, כך שאני מרבה לישון בשבת כדי לא לסבול וזה ממש קשה לאשתי ולבני משפחתי שאני רוב השבת ישן (מתפלל ואז ישן וחוזר חלילה) כדי לא להתעסק בתחושות הלא נעימות של המנעות מעישון.

תשובה:

שלום וברכה ידידי הוותיק.

לגבי שאלתך הראשונה, אמנם ברור שהס' קיצור שו"ע עם פסקי משנה ברורה הוא הרבה יותר שורשי, וממילא יותר יסודי, אבל מה שהכי חשוב לך כדי להתמיד בלימוד, הוא ללמוד מה שליבך חפץ וחושק וזה יתן לך כח להתמיד וליהנות מהלימוד.

לגבי הסיגריות, אתה לא מעשן די כבד אלא מעשן כבד מאוד, ולכן לפני שאנחנו מדברים על הנושא של שבת, תרשה לי "לתת לך על הראש"… אתה איש צעיר, בן שלושים סך הכל אם אני זוכר נכון, ואתה פשוט מחריב לעצמך את החיים נקודה… יש לי בן דוד שהיה מעשן בסגנון הזה ונפטר בגיל 54 במצב של חוסר יכולת לשריר הריאה שלו לנוע, פשוט הראות יבשו וקפאו על מקומם והוא לא יכול היה לנשום. מאז בנו לקח לו למטרה ללכת למעשנים ופשוט לספר להם איך היה נראה מצבו של אביו לפני מותר. הוא היה תלמיד חכם עצום, איש פעיל שעסק בייעוץ והכוונה למאות משפחות וכו', אבל לא יכול היה להגמל, וכשכבר רצה זה היה מאוחר מידי, וחבל… אין ויכוח היום בין הרופאים בנושא הזה. ולכן, יש היום מרכזי גמילה שיטות שונות, לא חשוב מה, העיקר כח הרצון, להבין חד משמעי שמדובר בחיים ומוות, ומה שביניהם, הרבה נושא של איכות חיים. בענין הזה לא מוותרים ויהי מה.

כמו כן, ספציפית לענין שבת, יש אמצעים של מדבקות ניקוטין ועוד, תנסה לבדוק את זה ובכלל למצוא יותר סיפוק ושמחה במהלך השבת, ולא לבלות אותה במיטה זה מדכא אותך ואת הבית וזו לא צורה נכונה.

בשורות טובות, תאזור כוחות ותעשה חיל!

שבת שלום.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל