לתרומות לחץ כאן

קריאה מהקיר

הצטרפות לאלפי המנויים ולקבל את העלון חינם, לשלוח הערות או תגובות, נא ליצור קשר עם הרב יהושע אלט בכתובת [email protected]. העלון מתפרסם בשש יבשות וביותר מארבעים מדינות ברחבי תבל.

כדי לרכוש אחד מהספרים (באנגלית) של המחבר (עותק או ספר אלקטרוני) ולקבל אותו במשלוח עד דלת ביתך, אנא שלח דוא"ל לכתובת [email protected]  או בקר בכתובת https://amzn.to/3eyh5xP.

המחבר מרשה ומעודד לכל מי שרוצה להעתיק ולהפיץ את העלון לזכות את הרבים.

ר' אלט זכה ללמוד תחת הרה"ג מרדכי פרידלענדער זצ"ל והוסמך לרבנות על ידי הרה"ג זלמן נחמיה גולדברג זצ"ל. ר' אלט הוציא שבעה ספרים במגוון נושאים בעניעי יהדות ומחשבת ישראל. כתביו מופיעים באנגלית, אידיש, עברית, גרמנית וצרפתית.

קריאה מהקיר

 

השמש שוקעת במערב, מה שמבשר על החושך. למעשה, המילה "מערב", מקורה ב"ערב", כי המערב מביא את הערב עם החושך. ברגע שחושך, ראיית העולם של האדם מטושטשת באופן טבעי. ואכן, המילה ערב קשורה לתערובות, תערובת המסמלת ערבוב, טשטוש ובלבול.

 

בכי גם מטשטש את הראייה. למעשה, המילה בכי, שהיא ביטוי לבלבול בהיותה קשורה למבוכה, בלבול ומבוי סתום, המעידים על טשטוש ובלבול. באופן דומה, המילה דמע, דמעה, קשורה למדומע, תערובת וחוסר בהירות, דבר המעיד על טשטוש ובלבול. לכן אין זה מפתיע שראשי התיבות של "רחל מבכה על בניה" (ירמיה לא:יד), מאיית "מערב".

 

בכך נוכל להבין את הרעיון מאחורי השם כותל מערבי, הכותל המערבי, כשהשכינה זועקת על חורבן בית המקדש. המונח מערב משמש כיוון שהוא מסמל את הטשטוש והבלבול הנובע מהחורבן של בית המקדש.

המילה מערב המורכבת מראשי התיבות של המילים רחל מבכה על בניה יכולה להתייחס לכותל מערבי, שכן זו רק תחינתה של רחל שה' קיבל ולכן הבטיח לגאול את העם היהודי בזכותה (עיין רש"י לירמיה לא:יד).

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *