לתרומות לחץ כאן

כיבוס ביום שישי

שאלה:

שלום,
אימי תמיד נהגה לא לכבס בימי שישי וכך עשיתי גם אני במשך כל השנים.
לאחרונה עם גידול המשפחה זה נעשה לפעמים מורכב כיוון שיש המון כביסה, בגדי ילדים שפספסו,הקיאו וכו', האם אפשר לכבס ביום שישי שלא לצורך השבת? על מנת להקל את עומס הכביסות ולא להשאיר כביסה ממש מלוכלכת ולא נעימה…?
תודה רבה

תשובה:

לכתחילה יש לכבס ולגהץ את הבגדים ביום חמישי [וזה עדיף גם על שאר ימות השבוע]. אמנם מי שלא הספיק רשאי בזמנינו לעשות זאת ביום שישי לצורך שבת, כיון שהטירחה בכך כיום היא מועטת, שיש מכונות כביסה ומגהצים מהירים.

מקורות:

מקור התקנה לכבס ביום ה', בגמרא בב"ק פב א, וברמב"ם הל' שבת פרק ל'. דין זה הובא בטוש"ע בסי' רמב סעי' א, במגן אברהם שם מבאר על פי שיטת הרא"ש בב"ק שם, שעיקר התקנה היא שלא לכבס ביום שישי, כדי שיהיו פנויים לעסוק בצרכי שבת. אולם באליה רבה שם ס"ק ט מבאר, שעיקר התקנה היתה לכבס בחמישי, כדי שיהיו צרכי שבת מזומנים לו, ולדבריו יש עדיפות ליום חמישי על שאר ימי השבוע, ובמשנה ברורה הביא שם שני טעמים אליהו וצידד כדעת האליה רבה. וכ"כ החיד"א בס' מחזיק ברכה שם. מש"כ שאם לא הספיק לכבס את בגדי השבת קודם יכבס בשישי, כ"כ בס' מטה יהודה והוראת פוסקי זמנינו לסמוך על דבריו כיום שהכיבוס קל ומהיר, ובפרט לטעמו של האליה רבה הנ"ל שהוא העיקר לדינא. אלא שכדאי לעשות זאת לפני חצות היום.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל