לתרומות לחץ כאן

קיזוז דמי שכלול לגננת בגין חוב של המוסד

שאלה:

שלום וברכה,
בני בן 4.5 בגן חרדי (שנה שנייה בגן-עדיין לא עולה לכיתה א'), לפני ראש השנה החלטתי לשלם לכל מוסדות הלימודים של ילדיי על מנת להתחיל את השנה בלי חובות..
התקשרתי גם לתלמוד תורה שקשור לגן הילדים שבני נמצא בו ושאלתי אם אפשר לשלם דרכם או שחייב רק דרך הגננת (כמו בכל שנה שנותנים את הכסף במזומן לגננת), המזכיר של התלמוד תורה אמר לי שאפשר לשלם דרכו וזה עולה לשנה שלימה 600 ש"ח כולל הכל, שילמתי לו בכרטיס אשראי דרך הטלפון.
כשהילדים חזרו ללימודים הגננת שלחה פתקים להורים שכתוב לשלם 500 ש"ח לשנה, כמובן מייד התקשרתי לברר למה שלימתי 100 ש"ח יותר והמזכיר אמר לי שבכלל לא שילמתי על הקופת גן אלא שלימתי על "מלמד אותיות" שזה מלמד שבא ללמד את הילדים אותיות..
כשביקשתי שיחזיר לי את הכסף כי לא הייתה לי כוונה לשלם כרגע על "מלמד אותיות" (שלא ידעתי בכלל שקיים דבר כזה) אלא התכוונתי לשלם לגן הוא לא הסכים ונתן לי לדבר עם מנהל התלמוד תורה שגם מנהל התלמוד תורה לא הסכים להחזיר את הכסף ואמר לי "מה זה משנה אם קודם תשלמי על המלמד או לקופת גן, בלאו הכי תצטרכי לשלם על שניהם"
אחרי כמה ימים דיברתי עם הגננת ואמרתי לה שאני שילמתי 600 ש"ח על הגן דרך התלמוד תורה היא אמרה לי: "מה פתאום, משלמים רק דרכי.. וגם על מה לקחו לך 600 שזה בכלל עולה 500 לשנה" היא התקשרה לברר עם המזכיר כי ביקשתי ממנה שתברר לי מה קורה פה ואז היא חזרה אליי עם אותה תשובה של: "הייתה אי הבנה ואת שלימת על "מלמד אותיות" ואת צריכה לשלם לי במזומן עוד 500 ש"ח לקופת גן" (יש לציין ששאלתי אם אפשר קבלה על התשלום והגננת הבהירה לי שהם אף פעם לא נותנים קבלות להורים..)
הגננת עוד ציינה ואמרה שהיא זאת שמוציאה מהכסף הפרטי שלה על הורים שלא שילמו לה עדיין, ואמרה לי שהיא תתן לי חודש לשלם לה את התשלום של ה200 ש"ח הראשונים,
בינתיים בחודש הזה שאלתי כבר 6 אמהות אם אמרו להם לשלם 600 ש"ח נוספים על "מלמד אותיות" בנוסף לקופת גן שזה עוד 500 ש"ח בשנה וחמישה מהם היו בהלם ממה שאמרו לי ואמרו שזה נשמע להם מוזר ולא הגיוני ושלא ביקשו מהם דבר כזה, יש לציין שרק אמא אחת מתוכם אמרה לי שאמרו לבעלה כשגבו ממנו תשלום לילדים הגדולים בתלמוד תורה אמרו לו גם להוסיף 50 ש"ח למלמד של הילד בגן אבל היא לא יודעת אם זה 50 ש"ח בחודש או לא..

הרושם שלי מכל הסיפור הזה שנראה שהתלמוד תורה מנסה את מזלו וגובה תשלומים נוספים רק מהורים בודדים שהסכימו לכך..
התקשרתי שוב למזכיר של התלמוד תורה וסיפרתי לו שהורים בגן אמרו לי שהם לא משלמים את זה (וגם לא מוכנים לשלם..) ושיחזיר לי את הכסף והוא ענה לי במילים הללו: "הם משלמים הם פשוט לא יודעים, את רוצה שאני אראה לך את הרשימה עם השמות שלהם ות"ז וכמה יורד להם כל חודש?!" וכמובן שוב לא הסכים להחזיר את הכסף..
אגב שזה נראה טענה ממש לא במקום לבוא ולהגיד שיש הורים שגובים מהם כסף בלי ידיעתם, וגם לא הגיוני כי יש מלא הורים כמוני שיש להם רק ילד בגן ולא עוד ילדים בתלמוד תורה ככה שאין להם את הכרטיסי אשראי שלהם בשביל לגבות מהם את הכסף (כל ההורים משלמים במזומן לגננת)

אמרתי לגננת שאני לא משלמת לה עד שאני מקבלת זיכוי כספי על ה600 ש"ח שלקחו ממני בכרטיס אשראי
השאלה שלי היא האם אני חייבת לשלם גם לגננת כדי שלא יגרם מצב שאני גוזלת ממנה? (מאחר שהיא אמרה שהיא משלמת מכספה האישי על הורים שעדיין לא שילמו)
או שזה עניין שלה עם המנהל שלה שהוא מאלץ אותה לשלם מכספה הפרטי?

סליחה על השאלה הארוכה והמפורטת,
אשמח לקבל תשובה וגם עצה כיצד עליי לנהוג?
תודה רבה!

תשובה:

שלום וברכה,

את לא יכולה לקזז את הכסף שלקחו ממך מהדמי שכלול של הגננת. את צריכה לשלם לגננת את הדמי שכלול, ומאידך לתבוע את הת"ת על השכר שהם גבו שלא כדין, או שיוכיחו לך שכולם משלמים את זה. ישנה אפשרות שבשנה הבאה תקזזי מהשכ"ל את הסכום שגבו ממך השנה. וכאמור אין לקזז ממה שמגיע לגננת.

בהצלחה.

מקורות:

בכל גן ילדים יש כלל שמשלמים שכר שנתי כדמי שכלול לגן. התשלום הזה הוא בין ההורים לגננת, ואם המוסד הוציא ממך בהערמה זה לא סיבה להוציא מהחוב שלך מול הגננת. יש לתבוע את המוסד ולא את הגננת, או לקזז מתשלום שמגיע למוסד ולא מתשלום שמגיע לגננת.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל