לתרומות לחץ כאן

ארבעה אבות נזיקין

הצטרפות לאלפי המנויים ולקבל את העלון חינם, לשלוח הערות או תגובות, נא ליצור קשר עם הרב יהושע אלט בכתובת [email protected]. העלון מתפרסם בשש יבשות וביותר מארבעים מדינות ברחבי תבל.

כדי לרכוש אחד מהספרים (באנגלית) של המחבר (עותק או ספר אלקטרוני) ולקבל אותו במשלוח עד דלת ביתך, אנא שלח דוא"ל לכתובת [email protected]  או בקר בכתובת https://amzn.to/3eyh5xP.

המחבר מרשה ומעודד לכל מי שרוצה להעתיק ולהפיץ את העלון לזכות את הרבים.

ר' אלט זכה ללמוד תחת הרה"ג מרדכי פרידלענדער זצ"ל והוסמך לרבנות על ידי הרה"ג זלמן נחמיה גולדברג זצ"ל. ר' אלט הוציא שבעה ספרים במגוון נושאים בעניעי יהדות ומחשבת ישראל. כתביו מופיעים באנגלית, אידיש, עברית, גרמנית וצרפתית.

ארבעה אבות נזיקין

לאחרונה הגיעו הלומדים בדף היומי על המשנה (בבא קמא ב.) הקובעת שיש ארבעה אבות נזיקין, ארבעה מזיקים עיקריים. הם שור, בור, מבעה, הבער.

 

הנה עוד הסבר, שמתחבר לפרשתנו. ארבעת המזיקים הללו יכולים להתייחס גם לאירועים שונים לאורך ההיסטוריה שגרמו לנזק אדיר. השור מתייחס לעגל, עגל הזהב. הבור הוא אזכור ליוסף שנזרק לבור ונמכר מאוחר יותר. המשמעות של מבעה היא או אדם, נזק שנגרם על ידי אדם, או שן, שיניים (מחלוקת בגמרא). אז, הכוונה היא לאדם וחוה שחלקו מהפרי האסור של עץ הדעת. הבער, אש מתייחסת לאש של מחלוקת המתייחסת לפרשה של קורח ועדתו נגד משה. איך האירוע הזה הסתיים? באש כמו שכתוב ואש יצאה מאת ה'…(במדבר טז:לה), יצאה אש מה' וכילתה את 250 האנשים… (בני יששכר, סיון, ה:יב)

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *