לתרומות לחץ כאן

ללבוש כמה ציציות יחד

שאלה:

לאחרונה חשבתי שהרי בכל מקרה אני הולך עם גופיה וגם עם ציצית
ולמה לא לקשור לגופיה גם ציצית וכך מקיימים 2 מצוות ציצית שאלתי היא האם יש לחשוש ליהורא ולהכניס בפנים או שזה בגדים שבכל מקרה לובשים ואין שום בעיה

תשובה:

חיוב ציצית נוהג רק בבגד שיש לו ארבע כנפות, כדי שגופיה תהיה חייבת בציצית, צריך שתהיה רובה פתוחה כדי שיהיו לה ארבע כנפות. אם כונתך לגבי מה שנקרא גופיה ציצית, יש שהעדיפו שלא ללבוש אותה כיון שהיה על הגוף ממש ומזיעים איתה, ראה בענין זה כאן.

מותר ללבוש כמה ציציות, לגבי הברכה ראה כמה פרטים בענין בשו"ע סי' ח סעיפים יג יד [כאשר אתה לא לובש אותם בבת אחת וכו']. ידוע שהגאון רבי חיים פנחס שיינברג זצ"ל ראש ישיבת תורה אור בירושלים, היה יושב כשעליו מעל מאה ציציות + טלית ותפילין… אם יש לך חשש יוהרה אפשר להכניס בפנים. ולעצם הענין, כאמור הגרחפ"ש סבר שיש בזה ענין, אבל בפשטות לדעתי מבחינה השקפתית אין בזה טעם לאנישם פשוטים כמונו, ואסביר:

בקיום המצוות הרעיון שלנו הוא לעשות רצון ה' יתברך. לא באנו לעולם כדי להשתמש בו ככספומט של מצוות, לא באנו לדאוג לעצמנו, אלא לעשות את רצונו יתברך, והוא ציוה עלינו ללבוש ציצית כדי שנזכור את מצוותיו, ענין זה מתקיים בהידור בציצית אחת, ללבוש עוד ציצית כדי לקבל שכר, זה כבר אל תהיו כעבדים המשמשים את הרב על מנת לקבל פרס… השאיפה שלנו היא רק לחשוב מה ה' רוצה מאיתנו בכל רגע. אמנם אינני אומר זאת בהחלט, יאמר האומר שאינו בא לעשות לצרכיו שלו, אלא הואיל ורצון ה' שנלבש ציצית ובנקל אפשר ללבוש שתים אז הוא עושה זאת לרצון ה', וזה בסדר.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. לא הבנתי את סוף התשובה של הרב הרי נכון שלא באנו לעולם כדי להיות ככספומט אבל ציצית אין סוף למצווה כל בגד של ארבע כנפות מקיים בזה רצון השם וגם שציצית זה הגנה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל