לתרומות לחץ כאן

סעודה לפני ההדלקה / הדלקה מאוחר לצורך מסיבה / הדלקה בבית ההורים

שאלה:

הורים ביקשו לעשות מפגש משפחתי לפני הדלקת נרות, כולל סעודה.
האם מותר לקבוע סעודה לפני הדלקת נרות שכל המטרה זה בשביל הדלקת נרות כך שאין חשש שישכח להדליק? ואם כן האם סעודה זו עולה לו למקום סעודה במקום ההדלקה כיון שזה לא הבית שלו, והוא אכל לפני ההדלקה ולא אחרי.
על הצד שלא , מה עדיף להדליק שם ולאכול סעודה בחצי שעה הסמוכה להדלקה, או לחכות עד מאוחר בערב ולהדליק בבית, וא"כ מה הדין לעניין הברכות?

תשובה:

שלום וברכה

נתחיל מהשאלה השניה שאולי מייתרת את הראשונה:

לא מועיל לאכול סעודה אצל ההורים כדי להדליק שם נר חנוכה, לא כשהסעודה לפני ולא כשהיא אחרי, אם זה לא מקום הקביעות שלך ואתה לא ישן שם בלילה זה, הוא אינו מקום ההדלקה שלך וצריך להדליק בבית, ולא יוצאים ידי חובה בבית ההורים [ראה משנה ברורה תרעז, יב]. וכיון שחובה להדליק בבית בזמן, יש ללמד את ההורים שכל אחד מדליק בבית לבדו במועד כתיקון חז"ל, ואחר כך מיד נכנסים לרכב ונוסעים להורים לחגוג את המסיבה. להדליק בבית מאוחר בלילה זה רק דיעבד גדול, ואין מקום לעשות זאת בשביל מסיבה כזו או אחרת, מתאימים את המסיבה לקיום המצוה כהלכתה.

לגבי שאלתך הראשונה, ברור שאסור להתחיל סעודת קבע לפני המצוה ובסמוך לה בתוך חצי שעה לזמן החיוב, גם אם יש שם רבים שיזכירו זה לזה. אבל במקרה שלכם זה יותר חמור, כי אתם לא מדליקים שם אלא בבית, כך שאתם לא יכולים לאכול סעודת קבע על דעת שאחר כך תדליקו בבית.

חנוכה שמח.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. לא התירו שומר במצוה שזמנה בתחילת הלילה, כך בבדיקת חמץ וכך בהדלקת נרות חנוכה, ויש שדנו משום כך גם לגבי ספירת העומר שמשום דין תמימות יש הידור לספור בתחילת הלילה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל