לתרומות לחץ כאן

גר לבד וסמוך על שולחן ההורים / אורח בנר חנוכה / חמיו הספרדי גר אצלו

שאלה:

שלום וברכה .
3 שאלות מעניינות.

א. אדם בגיל 30 שגר בבית לבד. הוא לא עובד ומתפרנס בעזרה מאמא.
כמו כן את האוכל שמגיע מאמא וכל יום שישי נמצא אצלה בשבת בסעודות.
האם הוא נחשב כמו בחור ישיבה שסמוך על שולחן אביו ?
ויש לו להדליק בלי ברכה? או שאין לו דין של כמו של בחור ישיבה?

ב. אני גר צדק. אני נוהג כדעת האשכנזים. אני מאומץ על ידי הורים מעדות המזרח. אם אבא שלי נמצא בזמן הדלקת נרות אצלי ואחר כך חוזר הבייתה בשעה מאוחרת. האם הוא צריך להדליק נרות בחנוכיה אחרת יחד איתי או האם הוא יוצא בהדלקה שלי . מה אם אני יודע שהוא לא ידליק בבית אחר כך?

ג. אדם תימני שנשוי לאשכנזיה , וההורים שלה גרים אצלו בבית , איך ידליקו?

תשובה:

שלום וברכה,

1. שאלה ראשונה מדברת כמובן בבחור ספרדי ולא אשכנזי שבלאו הכי מדליק לבד בברכה. לדעתי אם הוא הולך בשיטת הגר"ע יוסף בענין בחורי ישיבה, גם כאן עליו להדליק בלי ברכה. ואסביר: הנדון לגבי בחור ישיבה, הוא משום שכל מה שיש לו זה רק מההורים, הם משלמים את שכר הלימוד ובעצם קונים אוכל מהישיבה והוא אוכל משלהם וכו', הם שוכרים את הזכות למגורים ועוד. אם גם כאן זה מתנהל כך, היא שוכרת את הדירה ומשלמת עליה, היא נותנת לו כסף לקנות אוכל ומביאה לו אוכל מבושל, משלמת על בגדו וכו', אז הוא סמוך על שולחנה. אבל יש לבדוק אם זה באמת כך או שיש לו איזו קיצבת נכות וכדומה שהוא משתמש בה בעצמו.

2. אבא שלו לא גר אצלו, גם לא באותו היום, אלא רק מתארח לפי שעה לארוחה וכדומה, ולכן הוא אינו יוצא ידי חובה בהדלקתו וצריך להדליק בביתו. יש לעורר אותו ולנסות שידליק, אבל בכל מקרה אצל הבן שאינו מקום מגוריו כלל, אינו יוצא ידי חובה. ראה משנה ברורה סי' תרעז ס"ק יב.

3. הוא מדליק את החנוכיה שלו והם במידה ואכן גרים אצלו ממש, יוצאים ידי חובה בהדלקתו כדין נר איש וביתו. הרי למנהגם די בכך והוא את מצותו מקיים בעצמו. אמנם אם הוא מכבד את חמיו להדליק את החנוכיה, הוא חייב להדליק גם כן, וכמנהג בני אשכנז שכל אחד מבני הבית מדליק. במידה וחמיו גר שם רק תקופה מסויימת ובכוונתו לחזור לביתו וכיוצא בזה, על חמיו להשתתף איתו בפרוטה בשמן כדי לצאת ידי חובה בהדלקתו במידה ואינו מדליק ראשון וכאמור, וכדין אכסנאי המבואר בסימן תרעז.

חנוכה שמח.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל