לתרומות לחץ כאן

נתינת צדקה באופן לא מוגבל מראש

שאלה:

שלום לכבוד הרב המשיב

יש יהודי בחור ישיבה צעיר שלפני כשנתיים ו4 חודשים תכנן לנסוע לחו"ל ללימודי קודש במקום שהרבה חסידים מחסידות מפורסמת נוהגים לנסוע וללמוד. ולפני הטיסה שלו הוא ביקש ממני שאתמוך בו כספית כל חודש כל זמן שהוא לומד באותה ישיבה בחו"ל כדי שהוא יוכל להתקיים שם כבחור ישיבה.
ואכן הסכמתי לתמוך כל עוד הוא שם אבל לא אמרתי 'בלי נדר'.
לפני 4 חודשים הוא סיים ללמוד שם ועדכן אותי שבקרוב הוא חוזר ללמוד בישיבה בארץ. ואם ארצה אוכל להמשיך להעביר אליו את הכספים אבל הפעם זה לא בשביל הלימודים שלו (כי הישיבה שלו בארץ לא תעלה לו כסף) אלא רק בשביל לתת לו כסף לצורך זיכוי רבים שהוא עוסק בו כמו שרבים מהחסידים בחסידות שלו נוהגים לזכות את הרבים. לבינתיים המשכתי להעביר לו כל חודש, והנה לפני חודשיים הוא חזר לארץ ועדכן אותי על כך ועד היום המשכתי להעביר לו כספים על אף שהישיבה שלו לא עולה לו כסף אלא הוא משתמש בכסף לזיכוי הרבים. לסיכום של דברים: העברתי לו ב4 החודשים האחרונים מאז שהוא סיים ללמוד בחו"ל, ובתוכם חודשיים כשהוא כבר בארץ (ועם הכסף הזה הוא מזכה את הרבים). אינני יודע אם הוא מזכה את הרבים רק חודשיים או 4 חודשים.
כעת אני מעוניין לעצור את התמיכה שהייתה זמנית מלכתחילה, ואני חושב לנתב את הכסף למקום אחר (כגון לאברך שמטופל בילדים).
האם עצם זה שהעברתי לו 4 פעמים כנגד 4 חודשים אחרי שהוא סיים ללמוד – זה נחשב לי כמו נדר (כי לא אמרתי לפני כן "בלי נדר") וכעת אני צריך לעשות התרה בפני שלושה על מנת להפסיק לתמוך בו?
או שעצם זה שהעברתי לו רק פעמיים מאז שחזר לארץ (שזה פחות מ3 פעמים) ואז זה לא נחשב לי לנדר ולכן אינני צריך התרה כדי לעצור את התמיכה?

תודה רבה מראש על התשובה,
בברכת אריכות ימים ושנים,
השואל.

תשובה:

שלום וברכה

ראשית אני מתפעל ממעשיך הטובים ומליבך הרחב, יתן ה' תמיד שפע בביתך נחת ובריאות.

אני חושב שאין כאן שום נדר.

בתחילה דובר על משהו מאוד מוגדר בזמן, כפי המקובל שנוסעים לקבוצה וכיוצא בזה לזמן מסויים וחוזרים, וזה אולי נדר.

אבל מה שהוא לומד בארץ הרי אינו מוגבל בזמן, ולכן, מטבע הדברים כאשר אתה נותן צדקה שאין בה הגבלה, ודאי אין הכוונה להתחייב לעולם, אלא לתת עד שמתי שהוא מחליטים להפסיק. ממילא אין כאן נדר ואתה רשאי להעביר את תמיכתך למקום אחר.

ברכה והצלחה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל