לתרומות לחץ כאן

הסרת מזוזות במעבר דירה

שאלה:

שלום כבוד הרב.
יצאתי מדירה ששיכת לי ועברתי לדירה חדשה מקבלן לשכירות. בדירה שאני שוכר לא היו מזוזות. לקחתי מזוזות מהגמח ושמתי אצלי בינתיים ואמרתי לשוכר שגר בדירתי שישיג לו מזוזות כי בעוד כמה חודשים אני בא לקחת את שלי . כאשר הגעתי לקחת הוא כעס עליי שאני לא יכול להשאיר אותו בלי מזוזות. השארתי לו אחת בכניסה כי הוא טען שאין לו כסף לקנות. הצעתי לו לקחת בגמח כמו שאני עשיתי אחרי זה התברר שאני חייב להשיג לו מזוזות כל שהם. והתברר גם עכשיו כיוון שנכנסתי לדירה חדשה שאף אחד לא היה גר בה לפני אני אצטרך להשאיר פה גם מזוזות? אני שמח לעשות מצוות אך זה גם עניין של הוצאות כל הזמן. ערכתי כמה תיקונים בדירה של השוכר שלי . עלה לי לא מעט גם כל העניין. למה שלא ידאג למזוזות שלו לבד השוכר שלי לפחות?
אי אפשר שכל אחד יסתדר אם המזוזות שלו לבד?

תשובה:

שלום וברכה

הסרת מזוזות מהדירה בה גרת יש בה סכנה חלילה, ולכן לא מסירים אותן. אתה כן יכול להחליף אותן בפשוטות יותר. יכול להיות שאחרי שהסרת אותן אין חיוב להחזיר.

מקורות:

ראה עוד כאן בהרחבה.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. לגבי הדירה שבה גרתי אז הדירה שלי אם זה משנה משהו. ואם כבר הורדתי אותם האם השוכר ששם יכול להביא את המזוזות שלו? גם לעניין זה האם משנה אם זה ספרדי או אשכנזי?

    לגבי הדירה שאותה אני שוכר במקום אחר. האם אני יכול להתנות מתי שאני אקבע מזוזות שכאשר אני יוצא מהדירה אני לוקח אותם אתי אם השוכר הבא הבא לא ירצה לשלם עליהם? או אולי לא יהיה שוכר כלל..

  2. אחרי שכבר הורדת נראה שהוא יביא את שלו.
    לגבי שאלתך השניה בקישור שצירפנו הבאנו בזה מחלוקת הפוסקים וכיון שמדובר בסכנה זו בעיה. בדרך כלל יש פשוט להשתוות עם השוכר הבא או להכניס את זה כסעיף בחוזה השכירות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל